Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody
Filozofia przyrody zajmuje się formułowaniem wniosków filozoficznych wynikających z dokonań nauk przyrodniczych i wyciąga wnioski z dokonań tych nauk, przyjmując je za rodzaj pewnika.
Studia skierowane są do osób zainteresowanych biologią, fizyką, chemią, matematyką, geografią i ceniących problematykę filozoficzną oraz filozofów i humanistów interesujących się problematyką przyrodniczą.
Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody podejmuje refleksję filozoficzną nad przyrodą oraz zagadnienia przedmiotowe, historyczne i metodologiczne inspirowane zarówno osiągnięciami współczesnych nauk przyrodniczych, jak i samym faktem ich istnienia i rozwoju.
Znajomość problematyki filozoficznej pojawiającej się w kontekście nauk przyrodniczych daje studentom możliwości ukształtowania zasadniczych poglądów dotyczących przyrody i miejsca w niej człowieka, co wpływa na jego osobistą postawę wobec życia.
Specjalności oferowane na kierunku Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody:
- nauki o życiu
- nauki o Ziemi i wszechświecie
- filozofia przyrody ożywionej
- filozofia przyrody nieożywionej.
Dla kogo studia na kierunku przyrodoznawstwo i filozofia przyrody
To propozycja dla pasjonatów najnowszych okryć naukowych w dziedzinie biologii, fizyki, matematyki, geografii, kosmologii, którzy chcą analizować je w kontekście filozoficznym.
Również dla humanistów i filozofów, interesujących się naukami przyrodniczymi.
Program kształcenia na kierunku przyrodoznawstwo i filozofia przyrody
Na program składają się następujące treści: historia nauk przyrodniczych i techniki, treści kształcenia w zakresie matematyki, fizyki, chemii, biologii i nauk o Ziemi, filozofia przyrodoznawstwa, filozofia przyrody i tłumaczenie obcojęzycznych tekstów przyrodniczych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku przyrodoznawstwo i filozofia przyrody
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku przyrodoznawstwo i filozofia przyrody
Absolwenci przyrodoznawstwa u filozofii przyrody mogą szukać zatrudnienia w instytutach naukowych oraz w szkolnictwie (po ukończeniu kursu pedagogicznego).