Psychologia medyczna

Psychologia medyczna to dziedzina wyłoniona z psychologii klinicznej i medycyny. Jej założeniem jest stosowanie psychologii w medycynie.

Studia przybliżają zagadnienia związane z oddziaływaniem czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych na zdrowie.

Psychologia medyczna oferuje istotne wsparcie w skutecznym leczeniu – wychodząc z założenia, że człowiek jest jednością psychosomatyczną. Pomaga w uzyskaniu dobrego kontaktu człowieka chorego z rodziną, lekarzami, pielęgniarkami, terapeutami. Wspomaga osoby chore, potrzebujące takich czynników leczących jak wiara, nadzieja i przekonania, że można wyzdrowieć.

Absolwent uzyskuje kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia terapii z chorym jak również z rodziną.

Ma wiedzę, dlaczego równowaga pomiędzy czterema wymiarami istnienia: psychologicznym, fizycznym, społecznym i duchowym jest tak ważna dla zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Studia swym zakresem obejmują przedmioty z różnych dziedzin psychologii, technik terapeutycznych oraz stawiania diagnozy psychologicznej. Tę wiedzę zdobywa student w ramach przedmiotów podstawowych i kierunkowych.

Dla kogo studia na kierunku Psychologia medyczna

Kierunek psychologia medyczna polecany jest osobom, którzy chcą pomagać i wspierać innych ludzi. Kandydat na studia powinien cechować się:

 • dużą empatią
 • łatwością nawiązywania kontaktów
 • wyrozumiałością
 • chęcią niesiania pomocy chorym i potrzebującym
 • odpornością na stres.

Program kształcenia studentów na kierunku Psychologia medyczna

Kształcenie na kierunku psychologia medyczna obejmuje zagadnienia z zakresu:

 • psychologii
 • technik terapeytycznych
 • medycyny
 • komunikacji
 • biologii
 • nauk o zdrowiu.

Duże znaczenie mają praktyczne ćwiczenia kliniczne realizowane w jednostkach współpracujących z uczelnią.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunek Psychologia medyczna

Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w tym koniecznie zaświadczenia o braku przeciwskazań zdrowotnych do studiowania.

Perspektywy pracy po kierunku Psychologia medyczna

Absolwent kierunku psychologia medyczna jest przygotowany do podjęcia pracy m.in. w:

 • szpitalach
 • przychodniach
 • centrach medycznych
 • hospicjach
 • oddziałach opieki paliatywnej
 • zakładach opiekuńczo-leczniczych
 • zespołach opieki domowej.

Opinie o kierunku Psychologia medyczna

Ukończenie psychologii medycznej daje praktyczne umiejętności i kompetencje.

To jedyny taki kierunek w Polsce - studia realizowane są w jednej tylko uczelni.

Przygotowują do bardzo potrzebnego zawodu.

Kierunki pokrewne do kierunku Psychologia medyczna

Jakie uczelnie oferują kierunek Psychologia medyczna

W których miastach można studiować Psychologia medyczna

Warszawa

Uczelnie: 71
Kierunki: 587

Komentarze (5)

 • Ukończenie po prostu psychologii raczej nie pozbawi kompetencji, które ma zagwarantować kierunek psychologia medyczna.
  10/16/19
 • Opis: Absolwent uzyska wiadomości i umiejętności niezbędne do prowadzenia terapii z chorym jak również z rodziną. - śmiech na sali. Może wiedzę i umiejętności może mieć, ale nie uprawnienia. Praca na infolinii medycznej- do tego nie trzeba psychologii. Chcecie prowadzić terapię, to idzcie nawet na najzwyklejszą pedagogikę (która ma więcej współnego z terapią niż się wydaje), potem na kurs, a niech będzie terapii simontonowskiej i tyle.
  9/4/19
 • Ten kierunek NIE DAJE żadnych kwalifikacji. Nie będzie można pracować w szpitalu 9na NFZ. Nie chcesz histerii - odsyłam do Ministerstwa Zdrowia i zobacz jakie są wymagania. Kierunek prowadzą osoby nie związane z psychologią medyczną, a psychologią sportu, organizacji, czy reklamy. Psychologia nie jedno ma imię, ale jakże różne. Jesli chcecie dowiedzieć się czegoś, postudiować 3 lata dla fun- ok, ale to wasza decyzja. Co wiecej od roku dopytuję się a to kierownika kierunku, a to szkoły - jakie KONKRETNIE kwalifikacje daje kierunek? I co? Odpowiedzi do dziś brak. Dziękuję
  9/4/19
 • Cos takiego jak psychologia medyczna istnieje, i owszem. "Psychologia medyczna – dziedzina wyłoniona z psychologii klinicznej i medycyny pozapsychiatrycznej w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jej założeniem było stosowanie psychologii do terenu medycyny z wyłączeniem zaburzeń psychicznych." wikipedia. O kierunku kształcenia decyduje zapotrzebowanie, a takie niewatliwie istnieje, o czm mówi wielu fachowaców, lekarzy. Także po ty by wspierac ludzi pracujących w zawodach medycznych, chocby ratowników. Na oddziałach onkologii też jest potrzeba. Ale nie tylko. Nastawienie pacjenta do leczenia, do sowjej choroby, współpraca z nim, zaufanie, współpraca z rodziną ma znaczenie nie tylko dla dobrego sampoczucia pacjenta ale i dla samego procesu leczenia. Kandydaci na lekarzy mają mało psychologii relacji, komunikajci interepersonalnej w programie kształcenia. Mówi sie o tym od lat.. Na psychologii - konkretnie takiej spejalizacji tez póki co nie ma. To, że takiego kierunku do tej pory nie było, nie znaczy, że wymyslili go wariaci. Zawsze czegos nie było, dopóki ktos tego nie wymyslił, więc argumenty przedmówcy, raczej mało racjonalne. I emocjonalne. Nie chce oceniac, byc może kolega, miał kontakt bezposredni z tym kierunkiem, a wtedy chetnie posłucham. Bo sama myslę o tym kierunku. Potrzebuje konkretnej wiedzy, ludzi którzy studiuja, a nie histerii. Jak ktos pisze, że psychologia meydyczna nie istnieje, to raczej niska ma świadomośc i wypowiada się na temat, o którym nie ma wiekszego pojęcia. Ktos studiował, studiuje, możecie sie podzielić wiedzą?
  7/6/19
 • Drodzy Państwo, Coś takiego jak "psychologia medyczna" nie istnieje i jest jakimś dramatycznym wytworem wyobraźni osób, które podają się za "wykwalifikowaną kadrę" tej "uczelni". Wszystko, co zostało opisane w powyższym "kierunku" można uzyskać studiując na normalnym wydziale psychologii, uczelni, która faktycznie posiada wykwalifikowaną kadrę. Przygotowanie do pracy z pacjentami w klinikach daje, jak sama nazwa wskazuje, psychologia KLINICZNA - nabywa się umiejętności (mniejszych) uczęszczając na studia podyplomowe w tym zakresie lub poszerza się te umiejętności przystępując w odpowiednim czasie do SPECJALIZACJI KLINICZNEJ z PSYCHOLOGII. To, co oferuje ta "uczelnia", to zwykłe NACIĄGANIE ludzi, którzy wierzą w te bujdy, które są opisane na stronie www. To jest jakiś istny koszmar i wylęgarnia przyszłych "specjalistów"... Coś strasznego. Nie wspomnę o stronie moralnej i etycznej takich pomysłów i ich realizacji. Niestety samo to (wymyślanie takich "kierunków") świadczy o braku elementarnej wiedzy i (jak podejrzewam) umiejętności osób, które "to coś" prowadzą...
  7/1/19