Socjologia w Opolu
Socjologia – studia w Opolu
Socjologia zajmuje się tym wszystkim, co składa się na życie w społeczeństwie.
Studenci kierunku uczą się projektowania i realizowania badań społecznych, rynkowych, marketingowych, tworzenia profesjonalnych narzędzi badawczych. Poznają zasady przeprowadzania analiz danych ilościowych i jakościowych w nowoczesnych programach komputerowych.
Studia w Opolu realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się socjolog?
Socjologowie zajmują się poznawaniem wzorów kulturowych i prawidłowości społecznych, badaniem i wyjaśnianiem procesów społecznych, przemian związanych z naszym codziennym życiem oraz zmian zachodzących w różnych obszarach ludzkiej aktywności.
Analizują kwestie związane między innymi z różnicami kulturowymi, zmianami klimatu, procesem socjalizacji, praktykami religijnymi, konfliktami i uprzedzeniami na tle etnicznym i narodowym, tożsamością jednostkową i społeczną, zachowaniami dewiacyjnymi, ruchami migracyjnymi, dyskryminacją ze względu na płeć, nowymi technologiami, czy społecznym odbiorem sztuki.
Socjologia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać jeden z modułów:
- badania socjologiczne w praktyce społecznej
- socjologia problemów społecznych
- socjologia organizacji
- projektowanie społeczne i design
- Intercultural Communication.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: metody i techniki badań społecznych, technologie informacyjne, przygotowanie i realizacja projektu badawczego, zarządzanie projektami, podstawy ilościowej analizy danych w oparciu o program komputerowy, podstawy jakościowej analizy danych w oparciu o program komputerowy, psychologia społeczna, socjologia w działaniu, statystyka, antropologia kulturowa, małe struktury społeczne, współczesne teorie socjologiczne, teorie zmiany społecznej.
Socjologia – rekrutacja w Opolu
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego oraz innego dowolnie wybranego przedmiotu.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są przykładowo w:
- agencjach badawczych,
- międzynarodowych korporacjach,
- firmach otoczenia biznesu,
- działach personalnych w dużych zakładach pracy,
- firmach szkoleniowych,
- instytucjach publicznych: urzędach gminy, miejskich, marszałkowskich, wojewódzkich,
- miejskich ośrodkach pomocy społecznej i pomocy rodzinie,
- kuratoriach sądowych,
- urzędach pracy,
- obserwatoriach rynku pracy,
- fundacjach i stowarzyszeniach,
- mediach.
Czy warto studiować Socjologię w Opolu?
Studia mają charakter praktyczny. Podczas kształcenia nacisk kładziony jest na zdobywanie doświadczenia zawodowego. Studenci uczestniczą w projektach badawczych, realizują prace badawcze w terenie. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, w nowoczesnej formie warsztatów, laboratoriów, e-learning, jak i klasycznej - wykładów, seminariów.
Absolwenci zdobywają cenne na rynku pracy umiejętności personalne: nawiązywanie i projektowanie relacji społecznych, kompetencje międzykulturowe, zdolność krytycznego i kreatywnego myślenia, zarządzanie informacją.
Socjologia – opinie
Studia na kierunku Socjologia są odpowiednie dla osób ciekawych świata, ludzi i mechanizmów społecznych, kandydatów otwartych na zrozumienie różnych punktów widzenia, kultur, sposobów życia i idei.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik