Studia nad nauką i technologią
Studia nad nauką i technologią (II stopnia) to interdyscyplinarny, zróżnicowany, dynamicznie rozwijający się obszar badań, zajmujący się współczesną nauką, technologią oraz społeczeństwem.
Współczesne społeczeństwa są w dużym stopniu determinowane przez naukę i technologie. Nie jesteśmy w stanie funkcjonować na obecnym poziomie rozwoju bez stałego korzystania z nowoczesnych technologii i ciągłej pracy naukowej, która je rozwija. Wszystko to wpływa na nierówności społeczne, definiuje codzienne relacje, kształtuje dominujące wartości i procesy polityczne. Podstawowe pytanie studiów nad nauką i technologią brzmi: jak zbiorowości i nauka oraz technologia wzajemnie w danym czasie na siebie wpływają i jakie są tego konsekwencje.
W ramach kierunku przewidziane są zajęcia dotyczące:
- krytycznej analizy funkcjonowania instytucji naukowych i transferu wiedzy naukowej
- oceny ryzyka technologicznego
- społecznych wymiarów projektowania innowacji
- analizy przekazów medialnych (dotyczących m.in. kontrowersji wokół zmiany klimatycznej, szczepionek, sieci 5G)
- zarządzania konfliktami naukowo-technologicznymi na linii eksperci–obywatele
- inteligentnych miast
- internetu rzeczy.
Studia nad nauką i technologią to kierunek prowadzony we współpracą z międzynarodową organizacją European Inter-University Association on Society, Science & Technology (ESST). Studenci będą mieli możliwość wyjazdu zagranicznego w ostatnim semestrze studiów do jednego z zagranicznych uniwersytetów europejskich, gdzie pod okiem tamtejszego opiekuna napiszą pracę magisterską. Dzięki współpracy z ESST, kierunek studia nad nauką i technologią daje możliwość uzyskania podwójnego dyplomu (UMK i ESST).
Dla kogo studia na kierunku studia nad nauką i technologią
To kierunek odpowiedni dla osób o szerokich horyzontach, władających językiem angielskim w stopniu umożliwiającym sprawne rozumienie anglojęzycznych zajęć.
Program kształcenia na kierunku studia nad nauką i technologią
W ramach programu przewidziano między innymi następujące zajęcia:
- technology assessment i zarządzanie ryzykiem. Celem tych zajęć będzie zapoznanie studentów z tradycją intelektualną i metodami zarządzania ryzykiem oraz historią i aktualnym kształtem oceny technologii, a także przećwiczenie w praktyce na wybranym przykładzie metod oceny technologii.
- laboratorium partycypacji. Jego celem jest zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu metod, technik i narzędzi partycypacyjnych w obszarze powstawania i wykorzystania technologii. W trakcie zajęć studenci będą zapoznawać się z doświadczeniami polskimi i zagranicznymi związanymi z technologiami i poddawać je krytycznemu namysłowi.
- innowacja technologiczna w praktyce. Celem zajęć jest zdobycie teoretycznych podstaw i praktycznych umiejętności z zakresu projektowania produktów technologicznych, budowania wartości dla klienta, metodyk zwinnych (agile), inkrementalnego dostarczania rozwiązań technologicznych (scrum) oraz zderzania i testowania pomysłu na rynku przed budową pełnego produktu (MVP).
- smart city/smart community. Społeczno-technologiczne aspekty inteligentnego miasta. W ramach zajęć studenci zajmą się społeczno-kulturowymi, urbanistycznymi i technologicznymi wymiarami smart city. Zajęcia koncentrują się głównie na zmapowaniu trendów związanych z koncepcją smart city zwłaszcza w obszarze jakości życia w mieście.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia nad nauką i technologią
O przyjęcie mogą ubiegać się kandydaci, którzy posiadają tytuł licencjata lub magistra dowolnego kierunku.
Perspektywy pracy po kierunku studia nad nauką i technologią
Absolwenci kierunku studia nad nauką i technologią mogą znaleźć pracę w takich miejscach jak:
- instytucje publiczne i organizacje III sektora
- firmy technologiczne
- media
- instytucje naukowe.
Opinie o kierunku studia nad nauką i technologią
Kierunek to nowa propozycja w ofercie uczelni.