Projektowanie ubioru
Jesteśmy w Mediolanie? Nie - w Łodzi! Stolicy polskiego przemysłu odzieżowego i sztuk związanych z projektowaniem odzieży.
Celem studiów na kierunku Projektowanie ubioru jest kształcenie designerów o wysokich kwalifikacjach, rozumiejących procesy i uwarunkowania dotyczące wzornictwa, zdolnych do podejmowania działań projektowych i indywidualnej działalności twórczej w obszarze ubioru.
Po trzech latach studiów licencjackich i obronie pracy dyplomowej absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata. Po dwóch latach studiów magisterskich i obronie pracy dyplomowej absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra sztuki.
Dla kogo studia na kierunku projektowanie ubioru
To idealne studia dla osób, które marzą o stworzeniu własnej marki modowej i podbiciu światowych wybiegów. Wymagana jest wyobraźnia, podstawowe umiejętności plastyczne i cierpliwość.
Program kształcenia na kierunku projektowanie ubioru
Główny trzon kształcenia stanowią przedmioty projektowe realizowane w Pracowni Ubioru, Pracowni Obuwia i Galanterii Skórzanej, Pracowni Ubioru Dzianego, Pracowni Projektowania Kostiumu Scenicznego, Pracowni Ubioru Sportowego i Specjalistycznego, Pracowni Bielizny i Ubioru Rekreacyjnego.
Kierunek oferuje również możliwość korzystania z szerokiej gamy warsztatów praktycznych: krawieckich, dziewiarskich, obuwia i galanterii skórzanej, a ponadto laboratorium fotograficznego i warsztatów komputerowych.
Program studiów obejmuje, obok przedmiotów projektowo-specjalizacyjnych, przygotowanie teoretyczne (historia sztuki; zagadnienia sztuki współczesnej, historia ubioru, filozofia, zarządzanie i marketing, prawo autorskie, technologia). Duży nacisk kładzie się na kształcenie ogólnoplastyczne w zakresie malarstwa, rysunku, rzeźby, podstaw kompozycji, fotografii, nowych mediów w pracowniach rozwijających wrażliwość artystyczną i dających podstawy plastyczne do działań projektowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku projektowanie ubioru
Podczas rekrutacji wymagane jest świadectwo dojrzałości, ale wyniki matury nie są brane pod uwagę. Wynik egzaminu wstępnego, sprawdzającego uzdolnienia artystyczne kandydata, w stu procentach stanowi o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia.
Egzamin składa się z dwóch części. I etap to przegląd dotychczasowych prac kandydata (min. 10 prac rysunkowych studyjnych i minimum 5 prac malarskich). II etap to egzamin praktyczny z zadania projektowego i rysunku.
Perspektywy pracy po kierunku projektowanie ubioru
Studenci i absolwenci kierunku mogą współpracować z firmami zajmującymi się projektowaniem ubioru i obuwia. Są przygotowani do tworzenia własnych marek projektowych.
Opinie o kierunku projektowanie ubioru
„Bycie projektantem to nie kwestia zrobienia studiów, tylko ogromny wkład pracy własnej, samodoskonalenia, poszerzania umiejętności i przede wszystkim praktyki. Trzeba dużo projektować, szyć i wypuszczać w świat projekty, starając się jednocześnie o jak najwyższą jakość”.