Biotechnologia w Kielcach
Biotechnologia - studia
Z biotechnologią zetknęliście się już z pewnością w szkole średniej, w ramach lekcji biologii. Wiecie więc, że zajmuje się wykorzystaniem organizmów żywych lub ich produktów na potrzeby różnorodnych dziedzin życia. To niezwykle dynamicznie rozwijająca się nauka, stanowiąca ciągle ogromny potencjach dla młodych badaczy i naukowców.
Biotechnologię wybierają osoby o zamiłowaniu do nauk przyrodniczych, którym biologia czy chemia nigdy nie sprawiały kłopotu. Przyda się także zacięcie naukowe, cierpliwość do pracy laboratoryjne, wytrwałość, dokładność.
Kierunek realizowany jest w tym ośrodku akademickim zarówno na poziomie pierwszego, jak i drugiego stopnia.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Studenci uczą się projektowania procesów biotechnologicznych, poznają najnowsze metody biologii doświadczalnej. Mogą korzystać z zaawansowanej bazy aparaturowej Instytutu Chemii, realizując tym samym wiele praktycznych zajęć.
W programie studiów znajdują się m.in. biologia komórki, mikrobiologia ogólna, genetyka ogólna, biochemia, fizjologia roślin i zwierząt, mikrobiologia środowiskowa, enzymologia, biologia molekularna, inżynieria i technologia środowiska, bioinformatyka, biotechnologia przemysłowa, inżynieria bioprocesowa.
Biotechnologia w Kielcach – rekrutacja
W procesie rekrutacji punktowany jest język polski, język obcy, matematyka, biologia oraz do wyboru chemia lub fizyka/fizyka z astronomią.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – perspektywy pracy
Absolwenci przygotowani są do pracy przede wszystkim w przemyśle biotechnologicznych oraz przemysłach pokrewnych – spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym.
Znajdują zatrudnienie przykładowo w:
- laboratoriach o różnym profilu: przemysłowych, technologicznych, analitycznych, badawczych
- instytucjach ochrony środowiska
- instytucjach związanych z upowszechnianiem wiedzy w zakresie chemii i biotechnologii
- instytutach badawczych
Biotechnologia - opinie
Dowiedz się więcej o studiach na Biotechnologii:
Czy warto studiować Biotechnologię?
Jeśli interesujesz się naukami biologicznymi, chemią, inżynierią i masz zamiar poświęcić czas i wysiłek na rozwijanie się w tych dziedzinach, to studia z biotechnologii mogą być fascynującym i obiecującym wyborem. Choć może nie jesteśmy tego świadomi, z biotechnologią mamy do czynienia na co dzień, spożywając choćby sery, wino, piwo, jogurty czy kiszone ogórki – to bowiem są produkty powstałe w wyniku działania mikroorganizmów.
Biotechnologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, a wraz z postępem technologicznym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Studia z biotechnologii mogą otworzyć przed Tobą wiele możliwości zawodowych.
Zarobki po Biotechnologii
Mediana zarobków biotechnologa wynosi nieco ponad 4400 zł brutto. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby z kilkuletnim stażem.
Okazuje się, że większe zarobki w dziedzinie biotechnologii uzyskują kobiety.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze