​Dietetyka w Kielcach

Spędzasz godziny w kuchni? Lubisz eksperymentować z nowymi smakami, ale dbasz przy tym o skład użytych produktów spożywczych oraz parametry dietetyczne? Na studiach poszerzysz swoją wiedzę z zakresu medycyny, wpływu diety na kondycję, wygląd, wsparcie procesu leczenia pacjentów. Dowiesz się o potrzebach żywieniowych wynikających ze stanu zdrowia, wieku, trybu życia. Krótko mówiąc zdobędziesz wykształcenie, które pozwoli Ci zajmować się doradztwem w zakresie prawidłowego odżywiania.

Moda na dietę?

Z porad dietetyków korzysta coraz więcej osób. Zdrowe odżywianie to już nie tylko moda. Chcemy dobrze wyglądać, myślimy perspektywicznie o naszym zdrowiu. Oferta producentów żywności jest tak bogata, że łatwo zagubić się przy wyborze tego, co odpowiednie. Czytanie etykiet i rozszyfrowywanie skrótów składników konkretnych produktów nie zawsze jest łatwe.

Prowadząc aktywny tryb życia czy walcząc z nadwagą nie chcemy jeść pustych kalorii, ale odżywiać się efektywnie. Specjalistyczna wiedza, jakie produkty i składniki odżywcze są najodpowiedniejsze w indywidualnych przypadkach to domena dobrego dietetyka.

Co po studiach z dietetyki?

Dietetycy pracują w poradniach metabolicznych, przychodniach, szpitalach.

Znajdują zatrudnienia w instytucjach zajmujących się żywieniem zbiorowym: stołówkach, firmach cateringowych, sanatoriach, domach opieki.

Z porad dietetyków korzystają klienci klubów sportowych, fitness, centrów odnowy biologicznej, spa.

Dietetycy prowadzą własną działalność związaną z doradztwem w zakresie doboru odpowiedniej diety.

Jak wyglądają studia na dietetyce?

Dietetykę w Kielcach można studiować na poziomie I stopnia. Oznacza to, że po ukończeniu 3-letniego etapu kształcenia absolwenci otrzymują dyplom licencjata. Mogą kontynuować naukę na magisterskich studiach II stopnia na pokrewnych kierunkach w tej samej uczelni.

W Kielcach nie ma możliwości zdobycia dyplomu magistra na kierunku dietetyka.

Zobaczcie ofertę studiów w tym zakresie w innych ośrodkach edukacyjnych.

Czego będziesz uczyć się na dietetyce?

Wybrane przedmioty w toku studiów: etyka zawodu dietetyka, biochemia ogólna i żywności, anatomia człowieka, parazytologia, genetyka, higiena i bezpieczeństwo żywności, kliniczny zarys chorób, żywienie dzieci, toksykologia żywności, dietetyka pediatryczna, poradnictwo dietetyczne, produkcja posiłków dietetycznych, organizacja i planowanie żywienia zbiorowego.

Gdzie w Kielcach można kształcić się na kierunku dietetyka?

Jedyną uczelnią oferującą takie studia w Kielcach jest:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz jednego dowolnie wybranego przedmiotu.

Rok studiów niestacjonarnych kosztuje 4800 zł.

Zastanawiasz się nad studiowaniem dietetyki?

Zobacz, co o edukacji na dietetyce i perspektywach zawodowych opowiada studentka V roku, jednocześnie weganka: