Informatyka w Opolu


Dla kogo studia na informatyce?


Przede wszystkim dla osób, którym matematyka nie sprawia najmniejszych trudności, posiadających ścisły umysł, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, kreatywnych, dociekliwych, pracowitych, chętnych nieustająco doskonalić się w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.


Gdzie można pracować po informatyce?


Ukończenie studiów informatycznych daje solidne wykształcenie, pozwalające na podjęcie pracy w firmach z dobrze opłacanej, nieustająco rozwijającej się branży IT. Absolwenci mogą zajmować się budową, wdrażaniem i konserwacją narzędzi i systemów informatycznych. Przykładowo zatrudniani są jako administratorzy systemów sieciowych, programiści, projektanci i testerzy systemów informatycznych, administratorzy baz danych, analitycy projektów informatycznych, projektanci gier komputerowych, aplikacji mobilnych.

Wiele osób decyduje się na własne firmy, realizując ciekawe, nowatorskie projekty dla innych przedsiębiorstw.


Jak wyglądają studia na informatyce?


W zależności od uczelni absolwenci studiów I stopnia uzyskują dyplom licencjata lub inżyniera. Następnie mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia na tym samym kierunku.

Przykładowe przedmioty w programie nauczania: języki i paradygmaty programowania, algorytmy i struktury danych, systemy operacyjne, technologie sieciowe, grafika komputerowa, sztuczna inteligencja, bazy danych, inżynieria oprogramowania, administrowanie złożonymi systemami informatycznymi, systemy wbudowane, projektowanie, realizacja oraz testowanie systemów informatycznych, problemy społeczne i zawodowe informatyki.


Gdzie studiować w Opolu informatykę?


Dwie publiczne uczelnie oferują ten kierunek studiów. Poznajcie proponowane specjalności, zasady rekrutacji oraz koszty związane z kształceniem w trybie zaocznym.

Politechnika Opolska, Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz dwóch przedmiotów wybranych spośród: matematyka, fizyka (z astronomią), informatyka, chemia, język polski.

Semestr studiów niestacjonarnych kosztuje 1950 zł.

Studia kończą się uzyskaniem dyplomu inżyniera. Jest możliwość kontynuowania na Wydziale kształcenia ma magisterskich studiach II stopnia. Do wyboru są następujące specjalności:

  • informatyka w elektroenergetyce
  • informatyka w technice i zarządzaniu
  • komputerowe wspomaganie projektowania
  • sieci komputerowe i systemy baz danych
  • informatyka stosowana.

Uniwersytet Opolski, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie.

Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z informatyki lub matematyki.

Rok studiów niestacjonarnych kosztuje 4100 zł.

Nie oszukujmy się. Studia na informatyce do łatwych nie należą. Pomyślne przejście procesu rekrutacji nie przesądza, że potem też będzie lekko. Utrzymają się tylko najlepsi, za to po studiach mogą liczyć na dobrze płatną pracę.

Przeczytajcie, co o przewadze studiów informatycznych nad innymi formami zdobywania wiedzy opowiada autor artykułu: