Kierunek lekarski w Opolu
Kierunek lekarski - studia
Kierunek lekarski to wybór przede wszystkim dla osób z powołaniem. Gotowych na co dzień obcować ze słabościami, chorobami, problemami innych osób. Wrażliwych i empatycznych, ale jednocześnie konsekwentnych, zdecydowanych, pewnych swoich decyzji. Umiejących nawiązać pozytywny kontakt z pacjentem, cierpliwych, wyrozumiałych. Odpowiedzialność, jaka ciąży na lekarzach wymaga dużej odporności na stres, racjonalnego reagowania w często nieprzewidzianych sytuacjach.
Nie należy zapominać, że same studia są długie, ciężkie. Studenci jednorazowo zaliczają bardzo duże partie materiału, zatem pracowitość, wytrwałość będą wysoko cenione.
Ważną cechą przyszłego lekarza jest chęć ciągłego dokształcania, podnoszenia kwalifikacji, uzupełniania swojej wiedzy o nowe metody diagnostyki, leczenia.
Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat, realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Kierunek lekarski - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii oraz do wyboru chemii lub fizyki. Wszystkie przedmiotu muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kierunek lekarski możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania to: fizjologia, patomorfologia, etyka lekarska, propedeutyka chorób wewnętrznych, patofizjologia, farmakologia, pediatria, mikrobiologia, diagnostyka obrazowa, genetyka, toksykologia, chirurgia, medycyna ratunkowa, immunologia, medycyna sądowa.
W programie studiów jest wiele przedmiotów fakultatywnych, ukierunkowanych na rozwój osobowościowy lub poszerzanie własnych zainteresowań medycznych.
Uczelnia dysponuje Centrum Symulacji Medycznych, gdzie odbywają się praktyczne zajęcia kliniczne. Współpracuje także z opolskimi placówkami opieki zdrowotnej, szpitalami, ośrodkami opieki hospicyjnej, w których studenci mogą nabywać praktykę i odbywać kształcenie kliniczne.
Kierunek lekarski - specjalizacje
Ukończenie studiów, a następnie stażu pozwala na podjęcie kształcenia specjalizacyjnego. Nabór na konkretne specjalizacje jest ogłaszany każdego roku w odniesieniu do poszczególnych województw. Niestety zdarza się, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wiele osób decyduje się na inną niż wcześniej wymarzona dziedzinę medycyny.
Przykładowe ścieżki specjalizacyjne, wybrane spośród kilkudziesięciu:
- Alergologia
- Anestezjologia i intensywna terapia
- Chirurgia onkologiczna
- Chirurgia plastyczna
- Choroby płuc
- Choroby wewnętrzne
- Dermatologia i wenerologia
- Diabetologia
- Endokrynologia
- Gastroenterologia
- Geriatria
- Intensywna terapia
- Kardiochirurgia
- Kardiologia
- Nefrologia
- Neonatologia
- Neurologia
- Okulistyka
- Onkologia i hematologia dziecięca
- Otorynolaryngologia
- Pediatria
- Położnictwo i ginekologia
- Psychiatria
- Radiologia i diagnostyka obrazowa
- Reumatologia
- Urologia
Praca po medycynie
Lekarze zatrudniani są w:
- szpitalach,
- specjalistycznych przychodniach i gabinetach lekarskich,
- ośrodkach dla osób niepełnosprawnych,
- domach opieki,
- sanatoriach,
- ośrodkach sportowych.
Posiadane wykształcenie umożliwia pracę w strukturach oświaty i szkolnictwa wyższego, przemyśle farmaceutycznym – firmach produkujących, testujących lub sprzedających farmaceutyki czy instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Czy warto studiować Kierunek lekarski?
Ile zarabia lekarz?
Do najlepiej płatnych specjalizacji zaliczyć można:
- anestezjologia - dobry anestezjolog jest w stanie zarobić miesięcznie od 20 do 40 tys. zł brutto;
- chirurgia plastyczna - odpowiednia renoma pozwala chirurgowi plastycznemu zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, zazwyczaj w zawodzie zarabia się 15-30 tys.zł brutto;
- okulistyka - wysokie zarobki uzyskują również okuliści, którzy przeprowadzają różnego rodzaju zabiegi. Ich miesięczne wynagrodzenie sięga nawet 60 tys. zł brutto.
źródło: aplikuj.pl
Kierunek lekarski - opinie
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak wyglądają zajęcia, co stanowi największy problem, z czym zapewne też będziesz się borykać?
Posłuchaj, jaki charakter mają studia medyczne:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: