Architektura w Zielonej Górze
Architektura - studia
Studia architektoniczne przygotowują specjalistów planowania przestrzennego, projektowania i zarządzania w zakresie architektury.
Studenci poznają zagadnienia budowlane, zasady ergonomii, tworzenia konstrukcji, normy budowlane. Zdobywają wiedzę w zakresie projektowania architektonicznego, konserwatorskiego, urbanistycznego oraz planowania przestrzennego. Uczą się stosowania procedur opracowywania koncepcji urbanistycznych, rozwiązywania problemów funkcjonalnych, użytkowych, budowlanych, konstruktorskich, technologicznych i inżynierskich.
W Zielonej Górze oferowane są dwa kierunki architektoniczne:
Architektura
Architektura wnętrz
Studia – zależnie od wybranego kierunku – kończą się tytułem licencjata lub magistra inżyniera architekta.
Architektura realizowana jest w formie jednolitych 5,5 – letnich studiów magisterskich o profilu praktycznym lub 1,5 - rocznych studiów magisterskich drugiego stopnia.
Architektura – przedmioty na studiach
Program kształcenia na studiach architektonicznych przewiduje m.in. takie przedmioty: historia architektury, geometria i perspektywa wykreślna, budownictwo i materiałoznawstwo, historia urbanistyki, projektowanie architektoniczne, konstrukcje budowlane, instalacje budowlane i infrastruktura miasta, teoria projektowania i ergonomia, fizyka budowli, architektura krajobrazu, projektowanie detalu architektonicznego.
Studenci odbywają praktyczne zajęcia w pracowni plastycznej, uczestniczą w plenerach rysunkowych.
Architektura – rekrutacja
Podczas naboru na Architekturę punktowane są dwa przedmioty maturalne wybrane spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Kandydatów na Architekturę wnętrz obowiązuje przegląd portfolio, zawierającego dokumentację prac własnych z zakresu malarstwa i rysunku, a także pisemne odpowiedzi na pytania kwalifikacyjne dotyczące sztuki, wydarzeń artystycznych, swoich dokonań, twórczości wybranego artysty.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Architekturę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Architekturze
Absolwenci będą przygotowani do podjęcia zatrudnienia przykładowo w:
- pracowniach projektowych
- firmach architektonicznych i urbanistycznych
- jednostkach administracji samorządowej i państwowej
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
- jednostkach zajmujących się doradztwem
- firmach deweloperskich
- biurach nieruchomości
Zarobki architekta
Czy warto studiować Architekturę?
Studenci kierunku na UZ mają możliwość rozwijania swoich pasji i uzdolnień, uczestnicząc dodatkowo w spotkania Koła Naukowego Architektura w przestrzeni zrównoważonej.
Architektura – opinie
Architekt to zawód uchodzący za prestiżowy, elitarny, cieszący się publicznym poważaniem.
Studia są odpowiednim wyborem dla osób o predyspozycjach zarówno artystycznych, jak i technicznych, potrafiących połączyć estetykę i piękno z funkcjonalnością, inżynierską solidnością.
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych
foto źródło