Historia i teraźniejszość 40+
Historia i Teraźniejszość, czyli HiT Uniwersytetu Opolskiego! To wyjątkowy kierunek skierowany do osób w różnym wieku. Historia i Teraźniejszość 40+ jest kierunkiem popołudniowym, w ramach którego - oprócz klasycznych zajęć i wykładów - uczelnia oferuje wyjazdy studyjne szlakami zabytków Śląska.
Studia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.
Dla kogo studia na kierunku historia i teraźniejszość 40+
To kierunek dla osób, które nie posiadają czasu, aby studiować w trybie dziennym, a chciałyby nadal rozwijać swoje zainteresowania przeszłością i współczesną sytuacją geopolityczną.
Program kształcenia na kierunku historia i teraźniejszość 40+
Zajęcia są prowadzone w blokach tematycznych takich jak:
- historia klasyczna
- zagadnienia społeczno-polityczne czasów współczesnych (archeologia, starożytność, średniowiecze, wiek XVI-XVIII, XIX stulecie oraz historia wieku XX i najnowsza)
- historia społeczna (społeczeństwo Polski na przestrzeni wieków, historia życia codziennego i prywatnego, wierzenia i religie, rodzina w kulturze europejskiej)
- historia obyczajów i obyczajowości (wielcy przywódcy i skandaliści w dziejach, życie intymne mieszkańców Europy, kryminalistyka - biologia sądowa, czary i inne przestępstwa zagrożone śmiercią w XVI-XVIII-wiecznych kodeksach karnych, historia kobiet, historia trunków i napojów, historia w grach)
- przedmioty ogólnohumanistyczne
- (do wyboru) przedmiot poszerzający wiedzę społeczną.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku historia i teraźniejszość 40+
W największym stopniu liczy się ocena maturalna z języka polskiego. Ponadto, zarówno kandydaci z „nową maturą”, jak i „starą maturą” wybierają jeden dowolny przedmiot zdawany na maturze.
Perspektywy pracy po kierunku historia i teraźniejszość 40+
Kompetencje i umiejętności nabyte przez absolwentów kierunku Historia i Teraźniejszość 40+ poszerzą ich możliwości zatrudnienia w organizacjach państwowych i samorządowych, placówkach muzealnych i kulturalno-oświatowych oraz w administracji lokalnej.
Ze względu na specyfikę kierunku trudno powiedzieć, żeby były to studia przygotowujące do pracy w konkretnym zawodzie. Należy je raczej rozpatrywać jako możliwość poszerzenia horyzontów.
Opinie o kierunku historia i teraźniejszość 40+
„Dzięki współpracy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego odbyły się dzisiaj bardzo ciekawe zajęcia i wykłady studyjne, połączone z warsztatami, dla studentów kierunku o nazwie Historia i Teraźniejszość 40+.
Byli to studenci Pana Profesora Tomasza Ciesielskiego, dyrektora Instytutu Historii UO, który wygłosił wykład o wojnach śląskich, oraz Pana Profesora Mariusza Sawickiego, który z kolei swój wykład poświęcił bliskiej nam postaci Ludwiki Karoliny Radziwiłłówny, nie zapominając też o jej ojcu, księciu Bogusławie, którego mocno negatywny wizerunek przekazany nam w tradycji głównie przez dzieło Henryka Sienkiewicza uważa Pan Profesor za krzywdzący i niesprawiedliwy.
Ogromny udział w tym naukowo-edukacyjnym przedsięwzięciu miał Pan Tadeusz Jurek, znakomity erudyta, pod którego przewodem zwiedzaliśmy dzisiaj kościół pw. Podniesienia Krzyża Świętego, kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z jego „śląską Sykstyną” i w końcu cztery kondygnacje naszego piastowskiego zamku wraz z wystawą kresową. Tak więc dzisiaj był niezwykle bogaty w treści.
Historia i Teraźniejszość 40+ to bardzo ciekawy kierunek studiów i kompletnie unikalny w skali kraju. Jego studentami zostają ludzie po czterdziestce, pragnący zdobyć wykształcenie akademickie, uzupełnić już posiadane kwalifikacje albo zwyczajnie pasjonujący się historią.
Jak powiedział mi prof. Mariusz Sawicki, jego unikalność polega na tym, że jest to jedyny taki kierunek w Polsce, oferujący zajęcia studentom w trybie zaocznym i wieczorowym, ale są to całkowicie darmowe studia. A najstarszy student jest po 70-tce.”
Źródło: https://glospowiatu24.pl/studenci-historii-uo-na-zajeciach-na-zamku-w-brzegu/index.html