Informatyka w medycynie
Kierunek studiów Informatyka w medycynie (studia inżynierskie) jest ciekawą propozycją zawodową związaną z zapotrzebowaniem społecznym oraz rynku na specjalistów z obszaru informatycznych systemów wspomagania decyzji oraz diagnostyki w medycynie. Zastosowanie metod i narzędzi informatyki w medycynie jest intensywnie rozwijane w Polsce i na świecie, przynosząc znakomite efekty zarówno w organizacji służb medycznych, ratownictwa medycznego w sytuacjach kryzysowych, jak i w samym procesie diagnozowania medycznego i rozwoju technicznych środków leczenia.
Absolwent zna zasady działania wykorzystywanych w praktyce nowoczesnych urządzeń diagnostyki medycznej oraz metody i techniki efektywnego przetwarzania danych medycznych generowanych przez te urządzenia.
Dla kogo studia na kierunku informatyka w medycynie
To propozycja dla osób, które dobrze odnajdują się w świecie komputerów, są otwarte na nowoczesne technologie i jednocześnie interesują współczesnymi dokonaniami medycyny.
Program kształcenia na kierunku informatyka w medycynie
W programie studiów wiele przedmiotów związanych będzie z praktycznym wykorzystaniem wiedzy informatycznej. Studenci uczą się projektowania, budowy i administrowania systemów komputerowych wspomagania procesów diagnostyki i terapii medycznej z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi deweloperskich. Poznają zagadnienia dotyczące komputerowych systemów wspomagania decyzji medycznych, modelowania procesów i wzorców medycznych, zarządzania szpitalnymi zasobami medycznymi, analizy jakości technologii medycznych, przetwarzania danych o zdarzeniach medycznych, mobilnych systemach monitoringu medycznego, zarządzania systemami służby zdrowia, integracji danych medycznych, przetwarzania obrazów medycznych, wykorzystania symulacji komputerowej w medycynie oraz modeli procesów występujących w medycynie.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku informatyka w medycynie
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronach internetowych uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku informatyka w medycynie
Po ukończeniu Informatyki w medycynie absolwenci tego kierunku powinni znaleźć zatrudnienie w jednostkach opieki zdrowotnej, szpitalach, systemie podstawowej opieki zdrowotnej (SPOZ), publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, organizacjach finansujących opiekę zdrowotną, firmach ubezpieczeniowych, firmach farmaceutycznych, firmach zajmujących się produkcją aparatury medycznej, a także jednostkach naukowych.
Opinie o kierunku informatyka w medycynie
Trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez wsparcia informatycznego w postaci zaawansowanej aparatury i odpowiedniego oprogramowania. Studia pozwalają zatem uzyskać specjalistyczną wiedzę znajdującą zastosowanie w diagnostyce i wsparciu leczenia.