Jakiego kierunku studiów szukasz?

Inżynieria biomedyczna w Zielonej Górze

Studia na Inżynierii biomedycznej to dobry wybór dla kandydatów zainteresowanych połączeniem medycyny, fizyki, elektroniki, nauki o materiałach. Poznaj ofertę kształcenia w tym zakresie w Zielonej Górze. Sprawdź program nauczania oraz zasady rekrutacji. Dowiedz się, gdzie mogą pracować absolwenci oraz dlaczego warto wybrać te studia.
inżynieria biomedyczna w Zielonej Górze

Inżynieria biomedyczna – studia w Zielonej Górze

Inżynieria biomedyczna łączy wiedzę z obszaru nauk ścisłych i nowych technologii do rozwoju medycyny i poprawy ochrony zdrowia. W trakcie studiów poruszane są zagadnienia dotyczące implantów, aparatury medycznej, biomechaniki, biomateriałów, nanotechnologii, czy też układów elektronicznych oraz urządzeń mikroprocesorowych dla potrzeb medycyny.

Kierunek realizowany jest Zielonej Górze na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.

Czym zajmuje się inżynier biomedyczny?

Inżynier biomedyczny jest specjalistą, który łączy technikę, medycynę i informatykę, aby tworzyć i usprawniać technologie stosowane w opiece zdrowotnej. Jego zadaniem jest projektowanie, testowanie i wdrażanie nowoczesnych urządzeń medycznych, systemów diagnostycznych, implantów czy sztucznych narządów. Może zajmować się optymalizacją sprzętu ortopedycznego, rozwojem sztucznej inteligencji w diagnostyce, tworzeniem nanotechnologicznych systemów dostarczania leków.

Inżynieria biomedyczna – przedmioty na studiach

Studenci zaliczają m.in. takie przedmioty: biologia człowieka, propedeutyka nauk medycznych, zarys anatomii i fizjologii, biochemia, biofizyka, materiałoznawstwo, mechanika i wytrzymałość materiałów, biomateriały, biomechanika inżynierska, metody badań biomateriałów, metrologia, automatyka i robotyka, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, nanobiomateriały, techniki wytwarzania wyrobów medycznych, kształtowanie warstwy wierzchniej wyrobów medycznych, biosensory, mikrokontrolery, projektowanie układów biomechanicznych, projektowanie implantów i narzędzi chirurgicznych, dynamika układu ruchu, inżynieria rehabilitacji, implanty i sztuczne i narządy.

Inżynieria biomedyczna – rekrutacja w Zielonej Górze

Kandydaci na ten kierunek rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki i języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, alternatywnie można wskazać ocenę na dyplomie uzyskanym w określonym zawodzie.

Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię biomedyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.

Inżynieria biomedyczna – praca po studiach

Absolwenci kierunku są specjalistami zatrudnianymi w:

  • zespołach interdyscyplinarnych tworzących aparaturę medyczną
  • firmach zajmujących się projektowaniem, konstrukcją i technologią urządzeń mechanicznych w tym medycznych
  • jednostkach służby zdrowia eksploatujących nowoczesne urządzenia
  • jednostkach naukowo-badawczych przy rozwijaniu technologii elektronicznych, materiałowych i mechanicznych wspomagających pacjenta.

Czy warto studiować Inżynierię biomedyczną?

Inżynieria biomedyczna jest wiodącą dziedziną nauki decydującą o postępie współczesnej medycyny w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Wydział ściśle współpracuje z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ w zakresie wsparcia przy zakładaniu przez studentów startupów oraz uzyskiwania patentów na innowacyjne pomysły.

Inżynieria biomedyczna – opinie

Studenci uzyskują wiedzę z zakresu najnowszej wiedzy o człowieku, podstawach konstrukcji i projektowania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, nanotechnologii, projektowania implantów, diagnostyki medycznej, biomechaniki, biomateriałów, czy też analizowania i projektowania układów elektronicznych oraz urządzeń mikroprocesorowych dla potrzeb medycyny.

Studia stanowiące połączenie medycyny, biologii, fizyki, elektroniki i informatyki dają szerokie możliwości kariery.

***

Może zainteresują Cię kierunki o podobnym profilu kształcenia:

Fizyka medyczna

Biomechanika inżynierska

Biomedical engineering

Technologia biomedyczna

Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie

Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna

Biomedycyna

Sprawdź inne kierunki techniczne

Dowiedz się więcej o studiach technicznych

Fot. Freepik

Jakie uczelnie w Zielonej Górze oferują kierunek inżynieria biomedyczna

Jakie inne kierunki oferowane są w Zielonej Górze

a
administracja analityka społecznaanimacja kultury i twórczej aktywności w sieciarchitektura architektura wnętrz astronomiaautomatyka i robotyka
b
bezpieczeństwo i higiena pracybezpieczeństwo narodowe biologia biomonitoring i zarządzanie środowiskiem biotechnologia biznes elektroniczny budownictwo
c
coaching i doradztwo filozoficzne
d
dziennikarstwo i komunikacja społeczna
e
edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznejekonomia elektrotechnika energetyka environmental protection
f
filologia angielska fi­lologia fran­cu­ska z drugim językiem ro­mańskimfilologia germańska filologia polskafilologia rosyjska (rusycystyka)filozofiafinanse i rachunkowość fizjoterapiafizyka fizyka medyczna
g
geoinformatyka geoinformatyka i techniki satelitarne grafika
h
historia
i
informatyka informatyka i ekonometria inteligentne systemy miejskieinżynieria biomedyczna inżynieria danych inżynieria lotniczainżynieria środowiska
j
jazz i muzyka estradowa
k
kierunek lekarski kryminologia i resocjalizacjakulturoznawstwo
l
lingwistyka stosowana literatura popularna i kreacje światów gierlogistyka logopedia logopedia z neurodydaktyką
m
malarstwomatematyka mechanika i budowa maszyn międzynarodowe stosunki polityczne
n
nanotechnologia
o
ochrona środowiska
p
pedagogika pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna pedagogika specjalnapielęgniarstwopolitologia położnictwopraca socjalnaprawo projektowanie społecznepsychologia
r
ratownictwo medyczneresocjalizacja z kryminologią
s
socjologia sportsztuki wizualne
t
teologiaturystyka i rekreacja
w
wychowanie fizyczne
z
zarządzanie zarządzanie i inżynieria produkcji
ż
żywienie człowieka i dietoterapia