Inżynieria biomedyczna w Zielonej Górze

Inżynieria biomedyczna – studia w Zielonej Górze
Inżynieria biomedyczna łączy wiedzę z obszaru nauk ścisłych i nowych technologii do rozwoju medycyny i poprawy ochrony zdrowia. W trakcie studiów poruszane są zagadnienia dotyczące implantów, aparatury medycznej, biomechaniki, biomateriałów, nanotechnologii, czy też układów elektronicznych oraz urządzeń mikroprocesorowych dla potrzeb medycyny.
Kierunek realizowany jest Zielonej Górze na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier biomedyczny?
Inżynier biomedyczny jest specjalistą, który łączy technikę, medycynę i informatykę, aby tworzyć i usprawniać technologie stosowane w opiece zdrowotnej. Jego zadaniem jest projektowanie, testowanie i wdrażanie nowoczesnych urządzeń medycznych, systemów diagnostycznych, implantów czy sztucznych narządów. Może zajmować się optymalizacją sprzętu ortopedycznego, rozwojem sztucznej inteligencji w diagnostyce, tworzeniem nanotechnologicznych systemów dostarczania leków.
Inżynieria biomedyczna – przedmioty na studiach
Studenci zaliczają m.in. takie przedmioty: biologia człowieka, propedeutyka nauk medycznych, zarys anatomii i fizjologii, biochemia, biofizyka, materiałoznawstwo, mechanika i wytrzymałość materiałów, biomateriały, biomechanika inżynierska, metody badań biomateriałów, metrologia, automatyka i robotyka, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, nanobiomateriały, techniki wytwarzania wyrobów medycznych, kształtowanie warstwy wierzchniej wyrobów medycznych, biosensory, mikrokontrolery, projektowanie układów biomechanicznych, projektowanie implantów i narzędzi chirurgicznych, dynamika układu ruchu, inżynieria rehabilitacji, implanty i sztuczne i narządy.
Inżynieria biomedyczna – rekrutacja w Zielonej Górze
Kandydaci na ten kierunek rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki i języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, alternatywnie można wskazać ocenę na dyplomie uzyskanym w określonym zawodzie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię biomedyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria biomedyczna – praca po studiach
Absolwenci kierunku są specjalistami zatrudnianymi w:
- zespołach interdyscyplinarnych tworzących aparaturę medyczną
- firmach zajmujących się projektowaniem, konstrukcją i technologią urządzeń mechanicznych w tym medycznych
- jednostkach służby zdrowia eksploatujących nowoczesne urządzenia
- jednostkach naukowo-badawczych przy rozwijaniu technologii elektronicznych, materiałowych i mechanicznych wspomagających pacjenta.
Czy warto studiować Inżynierię biomedyczną?
Inżynieria biomedyczna jest wiodącą dziedziną nauki decydującą o postępie współczesnej medycyny w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Wydział ściśle współpracuje z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ w zakresie wsparcia przy zakładaniu przez studentów startupów oraz uzyskiwania patentów na innowacyjne pomysły.
Inżynieria biomedyczna – opinie
Studenci uzyskują wiedzę z zakresu najnowszej wiedzy o człowieku, podstawach konstrukcji i projektowania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, nanotechnologii, projektowania implantów, diagnostyki medycznej, biomechaniki, biomateriałów, czy też analizowania i projektowania układów elektronicznych oraz urządzeń mikroprocesorowych dla potrzeb medycyny.
Studia stanowiące połączenie medycyny, biologii, fizyki, elektroniki i informatyki dają szerokie możliwości kariery.
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Sprawdź inne kierunki techniczne
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik