Inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym
Inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym to kierunek o profilu ściśle praktycznym. Rozwój polskiego rynku meblarskiego powoduje wzrost zapotrzebowania na inżynierów posiadających wiedzę i umiejętności pozwalające na projektowanie, użytkowanie i eksploatację zinformatyzowanych i zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Dlatego też opisywany kierunek powstał z inicjatywy i przy współudziale firm z branży drzewnej.
Student wybierający te studia zdobędzie wykształcenie inżyniera w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych. Będzie się uczyć między innymi zagadnień związanych z automatyzacją procesów przemysłowych, wraz z projektowaniem konstrukcji i wyrobów z uwzględnieniem specyfiki przemysłu meblarskiego.
Kierunek oferuje specjalności:
- automatyka i utrzymanie ruchu (w ramach której studenci uzyskują praktyczną wiedzę dotyczącą projektowania i konstrukcji układów automatyki, programowania i obsługi systemów informatycznych odpowiedzialnych za sterowanie liniami produkcyjnymi)
- produkcja i projektowanie w przemyśle drzewnym (której studenci moją możliwość uzyskania wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie obsługi linii technologicznych oraz wiedzę dotyczącą procesów przemysłu drzewnego).
Dla kogo studia na kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym
To kierunek dla osób, które chcą zdobyć konkretne techniczne wykształcenie w ściśle określonej branży. Dla tych, którzy swoje studenckie lata chcą spędzić poza dużym miastem.
Program kształcenia na kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym
Program studiów przewiduje takie przedmioty jak:
- algorytmy i metody numeryczne
- chemia nieorganiczna i organiczna
- gospodarka leśna i jej produkty
- podstawy fizyki
- automatyka
- eksploatacja maszyn w przemyśle drzewnym
- gospodarka odpadami w przemyśle drzewnym
- laboratorium automatyki
- miernictwo przemysłowe
- modelowanie konstrukcji technicznych
- podstawy eksploatacji technicznej
- grafika inżynierska
- termodynamika techniczna.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym
Uczelnia nie wyszczególnia żadnych punktowanych przedmiotów maturalnych.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym
Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w zakładach przemysłu drzewnego na stanowiskach związanych z automatyzacją procesów technologicznych, eksploatacją maszyn, technologią produkcji, utrzymaniem ruchu oraz projektowaniem i wytwarzaniem mebli.