Inżynieria środowiska w Zielonej Górze
Inżynieria środowiska – studia w Zielonej Górze
Studia na Inżynierii środowiska pozwalają uzyskać wiedzę z zakresu projektowania i eksploatacji sieci i instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, ciepłowniczych i gazowych oraz urządzeń i systemów uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i przetwarzania odpadów.
Inżynieria środowiska dostępna jest w Zielonej Górze na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Na studiach drugiego stopnia realizowane są specjalności:
- energetyka odnawialna
- inżynieria sanitarna.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: bezpieczeństwo ekologiczne, podstawy nauk o ziemi, geodezja i systemy GIS, informatyczne podstawy projektowania, inżynieria elektryczna i automatyka, materiałoznawstwo ogólne i instalacyjne, mechanika techniczna z wytrzymałością materiałów, podstawy budownictwa, chemia sanitarna, fizyka budowli, mechaniczne urządzenia sanitarne, mechanika płynów, termodynamika techniczna, wodociągi, mechanika gruntów i geotechnika, melioracje, oczyszczanie wody, ogrzewnictwo, instalacje wewnętrzne, kanalizacja, wentylacja i klimatyzacja, gospodarka odpadami, gospodarka osadami, sieci i węzły ciepłownicze, wykonawstwo i kosztorysowanie robót instalacyjnych.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Specjalista z zakresu inżynierii środowiska może być odpowiedzialny za zadania z obszaru projektowania, budowy i eksploatacji obiektów inżynierskich jak choćby: stacji uzdatniania wód, oczyszczalni ścieków, sieci i instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych oraz zakładów unieszkodliwiania odpadów.
Zajmuje się rozwiązywaniem problemów projektowych i konstrukcyjnych w dziedzinie inżynierii sanitarnej z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Zielonej Górze
Podczas naboru punktowane są przedmioty zdawane na maturze: matematyka i język obcy oraz jeden do wyboru: biologia, chemia, geografia, informatyka, wiedza o społeczeństwie lub wynik egzaminu zawodowego/egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w określonym zawodzie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą być zatrudniani przykładowo w:
- biurach projektowych,
- zakładach gospodarki komunalnej,
- przedsiębiorstwach związanych z produkcją i dystrybucją wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
- przedsiębiorstwach zajmujących się odbiorem i unieszkodliwianiem ścieków komunalnych, przetwarzaniem odpadów komunalnych,
- elektrociepłowniach,
- laboratoriach chemicznych, biologicznych i analiz środowiskowych,
- jednostkach samorządowych.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Po ukończeniu studiów i odbyciu stosownej praktyki jest możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane.
W związku z globalnymi wyzwaniami ekologicznymi i zmianami klimatycznymi, zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny stale rośnie. Inżynierowie środowiska mają możliwość realnego działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju.
Absolwenci mogą liczyć na dobre zarobki, szczególnie pracując w sektorze OZE, konsultingu środowiskowego czy projektowania infrastruktury.
Inżynieria środowiska – opinie
Studia na Inżynierii środowiska to dobry wybór dla osób interesujących się ekologią, technologią i zrównoważonym rozwojem. Dobrze sprawdzą się osoby o zdolnościach analitycznych i technicznych, lubiące matematykę fizykę, chemię, nauki ścisłe.
Absolwenci mają szansę w przyszłej pracy na rozwijanie technologii przyjaznych środowisku.
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik