Komparatystyka literacko-kulturowa
Komparatystyka literacko-kulturowa to interdyscyplinarne studia prowadzone przez Pracownię Komparatystyki Literacko-Kulturowej we współpracy z niemal wszystkimi instytutami, katedrami i pracowniami filologicznymi. Jej istotą jest porównywanie i zestawianie ze sobą dzieł różnych literatur, literatury z innymi sztukami czy wytworów jednej kultury z dokonaniami innych kultur.
Komparatystyka uczy patrzenia na teksty, obrazy, filmy, idee, internetowe memy, komiksy etc. w szerokim kontekście kulturowym, a przez to pozwala lepiej je rozumieć.
Program studiów zapewnia możliwość podjęcia indywidualnej ścieżki kształcenia - niemal połowę przedmiotów można wybierać zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Z pewnością studentów czeka intensywna nauka języków obcych.
Dla kogo studia na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa
To studia dla prawdziwych humanistów - osób o szerokich zainteresowaniach literackich i ogólnokulturowych.
Program kształcenia na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa
Program studiów obejmuje dwa bloki przedmiotów. Pierwszy z nich to przedmioty obowiązkowe dla wszystkich studentów komparatystyki, które dają podstawy wiedzy o kulturze, zapoznają studentów z dorobkiem literatury światowej i wyposażają w warsztat metodologiczny niezbędny do porównawczego badania literatur i kultur narodowych oraz rozmaitych obszarów kultury wysokiej i popularnej.
Blok drugi to przedmioty fakultatywne, wybierane przez studentów w porozumieniu z opiekunami naukowymi. Pozwalają one zdobyć rozległą wiedzę szczegółową z zakresu różnych filologii (klasycznej, polskiej, niemieckiej, romańskiej, rosyjskiej, angielskiej, bałkańskiej, greckiej, arabskiej, japońskiej, chińskiej) oraz kulturoznawstwa.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa
Podczas rekrutacji punktowany jest język obcy nowożytny oraz jeden z przedmiotów wybranych spośród historii, języka polskiego, języka łacińskiego, filozofii, historii sztuki, historii muzyki, WOS-u albo geografii.
Perspektywy pracy po kierunku komparatystyka literacko-kulturowa
Absolwenci komparatystyki mogą znaleźć pracę:
- w placówkach kulturalnych
- jako specjaliści ds. relacji międzykulturowych
- jako tłumacze
- jako redaktorzy w wydawnictwach i czasopismach.
Opinie o kierunku komparatystyka literacko-kulturowa
Więcej o kierunku: