Kultur und kommunikation
W trakcie studiów – w zależności od indywidualnych zainteresowań i planów zawodowych – osoby studiujące mają możliwość wyboru części zajęć oraz mogą uczestniczyć w programie mobilności studenckiej MOST lub europejskim programie wymiany studentów ERASMUS+.
Studia realizowane w języku niemieckim.
Dla kogo studia na kierunku kultur und kommunikation
Studia umożliwiają zdobycie pogłębionej wiedzy o procesach kulturowych i komunikacyjnych, zrozumienie roli przepływów wiedzy i informacji oraz uzyskanie kompetencje w zakresie praktyk medialnych i komunikacyjnych, w tym komunikacji interkulturowej. Absolwentki i absolwenci posługują się językiem niemieckim w zakresie komunikacji codziennej, specjalistycznej i naukowej, a także uzyskują znajomość drugiego języka na poziomie B2.
Program kształcenia na kierunku kultur und kommunikation
Przykładowe zajęcia:
- Teorie kultury
- Teorie komunikacji
- Kompetencje interkulturowe
- Teorie przekładu
- Moduł dyskusyjny
- Etyczne aspekty globalizacji
- Seminarium magisterskie
- Zajęcia z języka obcego
- Analiza dyskursu
- Kultura współczesna
- Moduł dyskusyjny
- Praktyka przekładu
- Seminarium magisterskie
- Zajęcia z języka obcego
- Estetyka i retoryka: Retoryka jako szkoła myślenia, Estetyka: Sztuka i codzienność
- Różnice kulturowe: Figury obcego, Transfer kulturowy
- Literatura i film: Literaturoznawstwo interkulturowe, Literatura i film jako teksty kultury
- Semiotyka kultury: Tekst
- Semiotyka kultury: Obraz
- Semiotyka kultury: Performatywność
- Moduł dyskusyjny
- Komunikacja specjalistyczna
- Narzędzia CAT
- Seminarium magisterskie
- Zajęcia z języka obcego
- Kultury memorialne
- Seminarium magisterskie
- Zajęcia z języka obcego
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kultur und kommunikation
Na studia przyjmowane będą osoby, które: posiadają dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia kierunków przypisanych do dyscyplin: nauki o kulturze i religii, językoznawstwo, literaturoznawstwo, polonistyka, nauki o sztuce, nauki o komunikacji społecznej i mediach.
O przyjęciu decydować będzie w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych, w drugiej kolejności średnia ocen z toku studiów potwierdzona przez dziekanat/Biuro Obsługi Studentów (BOS) macierzystej uczelni.
Kandydaci znają język niemiecki w stopniu odpowiadającym poziomowi B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Rady Europy. Znajomość języka należy udokumentować dyplomem studiów lub odpowiednim certyfikatem (osoby, które nie mogą przedłożyć certyfikatu, mają możliwość przystąpienia do egzaminu sprawdzającego poziom znajomości języka niemieckiego; za egzamin można uzyskać maksymalnie 50 punktów, jest zdany w wypadku uzyskania minimum 30 punktów).
Perspektywy pracy po kierunku kultur und kommunikation
Studia przygotowują do pracy w międzynarodowych korporacjach, w sektorze usług biznesowych (w zakresie marketingu, reklamy, tłumaczeń, turystyki, handlu, IT i in.), w sektorze kultury i mediów, w organizacjach międzynarodowych, fundacjach i stowarzyszeniach – wszędzie tam, gdzie ważne jest tworzenie i komunikowanie znaczeń w przestrzeni międzynarodowej, znajomość różnych kultur i języków, świadomość roli kontekstu kulturowego, otwarta postawa dialogu, umiejętność organizowania pracy w grupie oraz posługiwania się specjalistycznym językiem w komunikacji biznesowej.