Matematyka w Opolu
Matematyka - studia
Studenci kierunku uczą się budowania modeli matematycznych, stosowania metod matematycznych w innych dziedzinach, konstruowania rozumowań matematycznych.
Studia realizowane są dwustopniowo, absolwenci uzyskują tytuł licencjata, a następnie magistra.
Matematyka – przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in.: wstęp do logiki i teorii mnogości, algebra liniowa, analiza matematyczna, algebra, geometria, rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe, modelowanie matematyczne, statystyka, techniki multimedialne, zagadnienia składu tekstu matematycznego, algorytmy, programowanie.
Matematyka – specjalizacje
W Opolu można wybrać dwie ścieżki kształcenia:
- nauczycielską
- nienauczycielską
Matematyka – rekrutacja
Na UO punktowany jest jeden przedmiot zdawany na egzaminie maturalnym, wybrany spośród: informatyka, matematyka lub fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Matematykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia matematyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Matematyce
Absolwenci kierunku oprócz typowej ścieżki nauczycielskiej mogą pracować w zawodach, gdzie niezbędna jest wiedza matematyczna, znajomość narzędzi analitycznych.
Mogą to być przykładowo:
- instytucje finansowe
- firmy ubezpieczeniowe
- firmy analityczne
- firmy branży IT
- administracja
- instytuty badawcze
Zarobki po Matematyce
Analizując portale pracy i dane firm rekruterskich na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci matematyki pracujący w obszarze finansów, analityki biznesowej, controllingu – to kwoty średnio 5000 – 7000 zł.
Najgorzej w zestawieniu zarobków wypadają nauczyciele i statystycy.
Czy warto studiować Matematykę?
Studia matematyczne – opinie
Kierunki matematyczne wybierają osoby o umysłach ścisłych, analitycznych. Studia do łatwych nie należą i zupełnie nie przypominają matematyki znanej choćby ze szkoły średniej.
Rośnie jednocześnie zainteresowanie specjalistami potrafiący posługiwać się algorytmami, wykorzystywać zaawansowane metody obliczeniowe. To cenne kompetencje w kontekście dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego.
***
Poznaj inne kierunki ścisłe
Może zainteresują Cię inne kierunki o tematyce matematycznej:
Indywidualne studia informatyczno-matematyczne
Nauczanie matematyki i informatyki
foto: źródło