Meblarstwo
Studia na kierunku Meblarstwo koncentrują się na dostarczeniu studentowi szerokiej wiedzy z zakresu inżynierii materiałowej, wzornictwa, budownictwa oraz konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Studenci poznają specyfikę materiałów wykorzystywanych w meblarstwie, najnowsze trendy konstrukcyjne i projektowe, korzystają też z nowoczesnych programów służących do projektowania oraz do obsługi maszyn i urządzeń.
Studia są odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów tej branży, bowiem meblarstwo to jedna z najsilniejszych gałęzi polskiego przemysłu, w której brakuje wykwalifikowanej kadry. Warto zaznaczyć, że studenci tego kierunku są objęci programem płatnych staży odbywających się w największych przedsiębiorstwach branży meblarskiej (m.in. IKEA Industry, Fabryki Mebli Forte S.A., Fabryki Mebli Wójcik, Mardom Pro, Mebloform).
Dla kogo studia na kierunku meblarstwo
Na tym kierunku odnajdą się osoby o zainteresowaniach przyrodniczo-technicznych, pasjonaci biologii i chemii oraz nauk ścisłych, matematyki i fizyki. Jest to kierunek dla osób, cechujących się otwartością, starannością, przewiązujących uwagę do jakości, o dużej wrażliwością estetycznej i umiejętnościach plastycznych. Kandydaci powinni również posiadać umiejętność pracy w zespole.
Program kształcenia na kierunku meblarstwo
Proponowane na kierunku przedmioty realizowane w toku studiów to np.:
- style w meblarstwie
- nauka o materiałach
- fizyka
- matematyka
- zapis konstrukcji
- fizyka naturalnych materiałów włóknistych
- maszynoznawstwo
- hydrotermiczna i plastyczna obróbka drewna
- uszlachetnianie drewna i tworzyw drzewnych
- technologie wykańczania powierzchni w meblarstwie
- techniki zdobnicze mebli
- systemy planowania i sterowania produkcją mebli
- rachunek efektywności i inwestycji.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku meblarstwo
W postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brane są takie przedmioty maturalne jak: matematyka albo chemia, albo biologia, albo fizyka.
Perspektywy pracy po kierunku meblarstwo
Absolwenci tego kierunku dysponują specjalistycznym przygotowaniem z zakresu technologii produkcji, grafiki inżynierskiej oraz materiałoznawstwa.
Są przygotowani do pracy w:
- zakładach branży meblarskiej,
- firmach i przedstawicielstwach handlowych,
- biurach projektowych,
- placówkach naukowo-badawczych,
- szkolnictwie zawodowym.
Opinie o kierunku meblarstwo
Osoby zainteresowane studiami i pracą po tym kierunku powinny zajrzeć na strony: