Misjologia
Misjologia jest nauką teologiczną, której przedmiotem jest ujęcie wiedzy o krzewieniu wiary, głoszeniu Ewangelii wśród ludzi, którzy jej jeszcze nie znają. Kierunek ten to inaczej nauka o misjach.
Studenci zdobywają wiedzę na temat ich historii oraz teologii. Program kładzie duży nacisk na poznawanie innych religii, szczególnie plemiennych oraz kultur trzeciego świata. Zajęcia prowadzone są przez misjologów i misjonarzy, którzy mają doświadczenie w spotkaniach z ludźmi innych kultur.
Studenci mogą zostać wolontariuszami w wielu organizacjach misyjnych (np. Papieskie Dzieła Misyjne, Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, Instytut Misyjny Laikatu, Centrum Formacji Misyjnej i organizację MIVA Polska). Perspektywy pracy po ukończeniu kierunku studiów
Dla kogo studia na kierunku misjologia
To propozycja dla kandydatów z misją, potrzebą aktywnej działalności na rzecz głoszenia Ewangelii, otwartych na innych ludzi, inne kultury.
Program kształcenia na kierunku misjologia
W programie studiów znajdują się m.in.:
- Historia misjologii
- Metodyka misyjna
- Literatura misjologiczna
- Biblijne podstawy misji
- Historia misji (Afryka, Ameryka, Azja, Oceania)
- Idea misyjna u Ojców Kościoła
- Zakony misyjne.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku misjologia
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku misjologia
Po ukończeniu misjologii można szukać zatrudnienia w Episkopacie, Instytucjach Misyjnych, w szkołach wyższych. Można także pracować przy organizacji placówek misyjnych, wyjeżdżać na misje bądź przygotowywać do tego przyszłych misjonarzy.
Opinie o kierunku misjologia
Absolwenci mają możliwość zdobycia uprawnień pedagogiczno-katechetycznych, jak również są merytorycznie przygotowani do podjęcia pracy badawczej i dydaktycznej w instytucjach akademickich oraz zajmujących się problematyką misji i pomocy w rozwoju.