Odlewnictwo
Rozwój przemysłu branży metalowej wymusza wzrost zapotrzebowania na specjalistów łączących wykształcenie techniczne z nowoczesną wiedzą z zakresu przygotowania produkcji odlewniczej.
Prognozy mówią, że zapotrzebowanie na inżynierów odlewnictwa nie jest chwilowe, a będzie wzrastać i ta tendencja się będzie utrzymywać wraz z postępującą integracją Polski i Unii Europejskiej oraz transferem nowoczesnych technologii.
Studia inżynierskie na kierunku Odlewnictwo mają przygotować przyszłych inżynierów do podjęcia aktywności zawodowej na polskim i zagranicznym rynku pracy, przede wszystkim w obszarze odlewnictwa, ale także innych sektorach gospodarki.
Dla kogo studia na kierunku odlewnictwo
Inżynierskie studia przewidziane są dla osób o umysłach ścisłych, analitycznych, kandydatów lubiących przedmioty matematyczne, techniczne.
Program kształcenia na kierunku odlewnictwo
Program kształcenia zapewnia uzyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu: najnowocześniejszych metod stosowanych do produkcji odlewów, projektowania odlewów z wykorzystaniem systemów CAD/CAE, nowoczesnych i ekonomicznych systemów topienia stopów żelaza i metali nieżelaznych, technologii modelu i formy, konwencjonalnych i innowacyjnych tworzyw odlewniczych, konwencjonalnych i innowacyjnych materiałów na masy formierskie i rdzeniowe, budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń odlewniczych, wytwarzania odlewów precyzyjnych i artystycznych, projektowania produkcji odlewów i kontroli ich jakości, ekologicznych aspektów procesów odlewniczych.
Absolwenci studiów I stopnia na kierunku Odlewnictwo uzyskują także wiedzą ogólną z zakresu matematyki, fizyki, nauki o materiałach, współczesnej elektrotechniki, informatyki i ekonomii.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku odlewnictwo
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku odlewnictwo
Ukończenie kierunku pozwala absolwentom na elastyczne reagowanie na zmieniającą się sytuację na rynku pracy. W Polsce znajduje się kilkaset odlewni, w których rocznie produkuje się ok. 1 mln ton odlewów ze stopów żelaza i metali nieżelaznych. W branży odlewniczej występuje znaczny deficyt kadry inżynierskiej.
Opinie o kierunku odlewnictwo
Kierunek Odlewnictwo wpisuje się w potrzeby rynku pracy i perspektywy rozwoju sektora odlewniczego.