Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza przygotowuje studentów do pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych, interwencyjnych i socjalizacyjnych.
Wiedza zdobyta podczas studiów i specjalistycznych praktyk stanowi podstawę do samodzielnej aktywności zawodowej absolwenta na rzecz jednostek, rodzin, środowisk i grup społecznych nieprzystosowanych społecznie i potrzebujących różnorodnych form wsparcia opiekuńczo-wychowawczego, profilaktycznego oraz terapeutyczno - resocjalizacyjnego.
W trakcie studiów absolwent nabywa umiejętności w zakresie:
- opieki i wychowania, diagnozowania resocjalizacyjnego, stosowania w praktyce pedagogicznej metod twórczej resocjalizacji, planowania i wdrażania innowacji pedagogicznych w pracy opiekuńczo-wychowawczej, profilaktycznej i resocjalizacyjnej, terapii pedagogicznej, doradztwa pedagogicznego, planowania i wdrażania profilaktyki i resocjalizacji w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, rozwiązywania sytuacji konfliktowych, technik pracy indywidualnej oraz grupowej, psychoprofilaktyki uzależnień, opracowywania autorskich scenariuszy, a także programów profilaktycznych i resocjalizacyjnych, stosowania w praktyce pedagogicznej technik z zakresu komunikacji interpersonalnej, dostosowywania form pracy opiekuńczo-wychowawczej do indywidualnych potrzeb podopiecznych, stosowania nowatorskich technik i metod w pracy opiekuńczo-resocjalizacyjnej z dziećmi niedostosowanymi społecznie, samodzielnego i twórczego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych w zakresie patologii społecznej.
Efektem zdobytej w trakcie studiów wiedzy, a także nabytych umiejętności praktycznych jest pozytywna, otwarta i kreatywna postawa absolwenta wobec otoczenia. Wykazuje on dojrzałość w zakresie etyki postępowania z osobami w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych.
Absolwenci kierunku Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza mają możliwość pracy w szkołach, internatach, poradniach specjalistycznych, sądach, policji i straży miejskiej, w administracji samorządowej oraz w stowarzyszeniach i fundacjach.
Dla kogo studia na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Program kształcenia na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Perspektywy pracy po kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Opinie o kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Kierunki pokrewne do kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Jakie uczelnie oferują kierunek pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl