Rolnictwo w Opolu
Rolnictwo - studia
Rolnictwo w Opolu prowadzone jest na poziomie pierwszego stopnia. Studia trwają 3,5 roku, absolwenci uzyskują tytuł inżyniera i mogą kontynuować kształcenie na innym kierunku uczelni lub tym samym, w innym ośrodku akademickim.
Kierunek przygotowuje kadry na potrzeby obsługi rolnictwa. Studenci poznają strukturę środowiska przyrodniczego i kulturowego wsi, a także zasady prowadzenia działalności rolniczej.
Czym zajmuje się rolnik?
Odpowiedź wydaje się oczywista. Jego kluczowym zadaniem jest efektywne prowadzenie gospodarstwa – uprawa roli, hodowla zwierząt. Zależnie od obranego profilu upraw dba o przygotowanie ziemi, siew i sadzenie roślin w odpowiednim terminie, dogląda ich wzrost, nawozi, chroni przed szkodnikami, zbiera plony i sprzedaje je.
W swojej pracy wykorzystuje specjalistyczne maszyny i urządzenia.
Rolnictwo – przedmioty na studiach
Program studiów obejmuje przedmioty kształcenia ogólnego, przedmioty podstawowe i kierunkowe. Od drugiego semestru student dodatkowo dokonuje wyboru przedmiotów z oferty kursów stałych i zmiennych, które poszerzają zakres zdobywanej wiedzy kierunkowej. Od piątego semestru program studiów zapewnia możliwość wyboru specjalizacji (ścieżek kształcenia).
Podczas studiów student realizuje czterotygodniową praktykę (po drugim roku studiów), gdzie ma szansę doskonalić zdobyte umiejętności u wybranych przez siebie pracodawców.
Rolnictwo – specjalizacje
Na opolskim Rolnictwie można wybrać ścieżki kształcenia:
- ochrona agrocenoz
- rolnictwo ekologiczne i agroturystyka
Rolnictwo – rekrutacja
Kandydaci wybierają dwa przedmioty spośród: biologia, chemia, geografia, matematyka, fizyka, język obcy.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Rolnictwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Rolnictwie
Absolwenci kierunku mogą być zatrudnieni przykładowo w:
- indywidualnych gospodarstwach rolnych i agroturystycznych,
- przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją rolniczą,
- przedsiębiorstwach zaopatrujących producentów rolnych w środki do produkcji,
- zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego,
- podmiotach prowadzących doradztwo dla producentów rolnych,
- agencjach i organach administracji rządowej i samorządowej zajmującej się rolnictwem,
- organach i instytucjach ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej, geodezji w działach zajmujących się terenami wiejskimi i gospodarką rolną,
- organach i organizacjach zarządzających środkami UE dla rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich.
Ile zarabia rolnik?
Według statystyk GUS rolnik, który w Polsce posiada 100-hektarowe gospodarstwo, zarobić może 381 900 zł rocznie.
Z obliczeń specjalistów z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Towarzystwa Ekonomistów Polskich aby móc utrzymać się z rolnictwa w Polsce, rolnik musi mieć od 30 do 50 ha ziemi. 48 proc. rolników w Polsce nie posiada nawet 20 hektarów, a co dopiero mówić o 50!
Czy warto studiować Rolnictwo?
Studia w Opolu kładą nacisk na kształcenie praktyczne. Zajęcia mają formę m.in. laboratoriów, w których studenci wykonują analizy: gleb, wód, roślin i inne niezbędne do właściwego prowadzenia produkcji rolnej.
Ćwiczenia i konwersatoria pozwalają zapoznać się z zagadnieniami biologicznych, fizyczno-geograficznych, ekonomicznych i technicznych podstaw prowadzenia produkcji rolniczej.
Z kolei zajęcia terenowe realizowane są. W jednostkach prowadzących produkcję rolniczą lub prowadzących doradztwo i obsługę producentów rolnych.
Rolnictwo – opinie
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Produkcja i przetwórstwo surowców rolniczych
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych