Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie
Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie mają charakter interdyscyplinarny i opierają się na intensywnym doskonaleniu języka niemieckiego oraz zdobywaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych umożliwiających rozumienie zjawisk i procesów zachodzących w krajach niemieckiego obszaru językowego (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Lichtenstein) w kontekście historycznym, politycznym, społecznym, kulturalnym oraz gospodarczym.
Wiedza o krajach, kulturze i historii społeczeństw niemieckiego obszaru językowego stanowi punkt wyjścia do analizy i interpretacji problemów tej części Europy. Studia mają przygotować do planowania i realizacji działań mających na celu podtrzymywanie kontaktów bilateralnych i multilateralnych, obejmującym szeroko pojmowane stosunki polsko-niemieckie.
Są to studia II stopnia realizowane w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie
Studia adresowane są do osób interesujących się kulturą i historią Niemiec, które chcą, nie tylko nabyć umiejętności językowe, ale również poznać specyfikę krajów niemieckojęzycznych. O przyjęcie mogą ubiegać się absolwenci studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich dowolnego kierunku.
Program kształcenia na kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak przedmioty:
- tradycje polityczne plemion germańskich do początków średniowiecznej Rzeszy
- historia krajów niemieckiego obszaru językowego od XIV w. do 1990
- Niemcy dzisiaj. Ludzie – fakty – interpretacje
- stosunki polsko – czesko – słowackie w XX i XXI w
- relacje Niemiec z krajami sąsiednimi po II wojnie światowej
- polityka pamięci w RFN i Austrii
- stosunki polsko – niemieckie 1815 - 1989
- Polska i Niemcy w jednoczącej się Europie
- Europa Środkowa i Środkowo - Wschodnia w dobie współczesnej
- społeczeństwo i literatura na polsko - niemieckim i polsko - austriackim pograniczu kulturowym.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie
Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie oceny uzyskanej na dyplomie studiów I stopnia. Kandydat musi legitymować się dobrą znajomością języka niemieckiego potwierdzoną świadectwem, dyplomem lub certyfikatem. W przypadku braku formalnego poświadczenia znajomości języka niemieckiego przeprowadzona zostanie rozmowa, której celem będzie ustalenie poziomu kompetencji językowej kandydata.
Perspektywy pracy po kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie
Absolwent tego kierunku dzięki kompetencjom językowym ma szerokie możliwości w poszukiwaniu pracy po studiach, zarówno na rynku polskim, jak i niemieckim oraz czeskim. Znajdzie zatrudnienie jako:
- analityk,
- dziennikarz,
- urzędnik wydziałów współpracy z zagranicą w administracji terytorialnej i samorządowej,
- specjalista w korporacjach i firmach oraz rządowych i pozarządowych organizacjach, współpracujących z krajami niemieckiego obszaru językowego.
Opinie o kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie
„Studia realizowane są wspólnie z Uniwersytetem Karola w Pradze. Dzięki temu można uzyskać podwójny dyplomu obydwu uczelni, który zapewnia wysoką uznawalność wykształcenia.”