Technologie przemysłu 4.0
Kształcenie na kierunku Technologie przemysłu 4.0 obejmuje zagadnienia dotyczące automatyki, informatyki, zarządzania produkcją jak też i inżynierii materiałowej oraz technologii wytwórczych.
Studenci zdobywają wiedzę z obszaru matematyki, fizyki, chemii przydatną do formułowania i rozwiązywania typowych problemów inżynierskich; automatyki, robotyki i sterowania procesów, zarówno w zakresie teorii jak i zastosowań oraz w zakresie technologii i rozwiązań czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0) i systemów cyberfizycznych; informatyki, w tym struktur danych, algorytmów oraz programowania funkcyjnego i obiektowego.
Poznają metody prowadzenia obliczeń matematycznych z wykorzystaniem komputera; analizy danych, uczenia maszynowego i inżynierii danych, elementów przetwarzania obrazów oraz integracji rozwiązań analitycznych z systemami zarządzania i wspomagania podejmowania decyzji.
Dla kogo studia na kierunku technologie przemysłu 4.0
To kierunek dla osób o umysłach ścisłych, analitycznych, predyspozycjach technicznych. Kandydatów otwartych na nowoczesne technologie, mające zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Program kształcenia na kierunku technologie przemysłu 4.0
Wybrane przedmioty w programie studiów:
- analiza matematyczna
- algebra liniowa
- równania różniczkowe
- podstawy data science
- metody badań materiałów i konstrukcji
- mechanika i wytrzymałość materiałów
- programowanie obiektowe
- stopy odlewnicze
- metody numeryczne
- podstawy wiedzy o polimerach
- techniki pomiarowe
- projektowanie technologii wytwarzania
- elektronika
- systemy pomiarowe
- systemy wizyjne w instalacjach przemysłu 4.0
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku technologie przemysłu 4.0
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki na poziomie podstawowym oraz przedmiotu zdawanego na rozszerzeniu do wyboru: matematyka, fizyka, informatyka (ewentualnie tytuł technika odpowiedniego kierunku).
Perspektywy pracy po kierunku technologie przemysłu 4.0
Celem kształcenia na kierunku Technologie Przemysłu 4.0 jest wykształcenie absolwentów gotowych do podjęcia pracy w firmach funkcjonujących w ramach szeroko pojętej czwartej rewolucji przemysłowej. Absolwenci uzyskają praktyczne umiejętności inżynierskie pozwalające na monitorowanie, pozyskiwanie i analizę danych. Będą przygotowani do integracji rozwiązań z technologii wytwórczych (w szczególności odlewniczych) z rozwiązaniami nowoczesnej i zautomatyzowanej produkcji.