Automatyka i elektronika
Studia inżynierskie na kierunku Automatyka i elektronika trwają 3,5 roku i mają na celu wykształcenie wysokiej klasy specjalistów automatyków.
Studiowanie tego kierunku umożliwia zdobycie umiejętności z zakresu eksploatacji i projektowania systemów automatyki oraz układów elektronicznych, rozwiązywania problemów powiązanych z szeroko pojętą automatyzacją procesów przemysłowych, wykorzystania sterowników przemysłowych w procesach technologicznych, projektowania i budowy układów elektronicznych, jak i energoelektronicznych a także weryfikacji działania układów automatycznej regulacji z użyciem symulacji komputerowych.
Automatyk zawodowo zajmuje się:
- projektowaniem i eksploatacją różnorakich systemów automatyki i układów elektronicznych wykorzystywanych w szczególności w procesach technologicznych,
- rozwiązywaniem problemów związanych z automatyzacją procesów przemysłowych,
- zastosowaniem sterowników przemysłowych w procesach technologicznych,
- projektowaniem i budową układów elektronicznych oraz energoelektronicznych,
- weryfikacją poprawności działania układów automatycznej regulacji z wykorzystaniem symulacji komputerowych.
Na kierunku Automatyka i elektronika przewidziano specjalność:
- automatyka i elektronika przemysłowa.
Dla kogo studia na kierunku automatyka i elektronika
Inżynierskie studia to propozycja dla dobrych matematyków, osób o umysłach ścisłych, predyspozycjach technicznych.
Program kształcenia na kierunku automatyka i elektronika
W programie studiów uwzględniono szeroki zakres zagadnień dotyczący m.in.: automatyzacji procesów przemysłowych, projektowania oraz budowy systemów pomiarowych, projektowania oraz budowy różnorakich układów elektronicznych i energoelektronicznych, kwestii modelowania obiektów i układów automatycznej regulacji, metrologii i technik pomiarowych, projektowania oraz zarządzania sieciami teleinformatycznymi, protokołów komunikacyjnych stosowanych w automatyce przemysłowej, automatyki budynkowej i inteligentnych instalacji elektrycznych, sterowania maszyn i napędów elektrycznych, programowania w językach niskiego jak i wysokiego poziomu, prowadzenia przedsiębiorstwa na rynku.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku automatyka i elektronika
W procesie rekrutacji na studia należy zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F) informatyki (I).
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Perspektywy pracy po kierunku automatyka i elektronika
Po ukończeniu studiów absolwent może pracować w firmach przemysłowych, gdzie procesy technologiczne są zautomatyzowane m. in.:
- przemysł elektromaszynowy, elektrotechniczny, elektroniczny,
- przemysł samochodowy,
- przemysł spożywczy, chemiczny, celulozowo-papierniczy,
- firmy działające w obszarze automatyki budynkowej oraz inteligentnych instalacji elektrycznych,
- działy głównego automatyka w zakresie utrzymania ruchu, biura projektowe, własna działalność gospodarcza.
Opinie o kierunku automatyka i elektronika
Charakterystycznym dla kierunku jest praktyka zawodowa, trwająca 6 miesięcy. Jest to dla Ciebie możliwość wykorzystania oraz sprawdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności. Ułatwi Ci to tym samym odnalezienie się na rynku pracy. W związku z tym jako absolwentem tego kierunku będziesz atrakcyjnym i poszukiwanym pracownikiem we wszystkich sektorach przemysłu.