Data engineering
Nieustanny rozwój mocy obliczeniowych i pojemności pamięci stosowanych w technologiach informatycznych zmusza do szybkiego, efektywnego analizowania dużych zbiorów danych. Dlatego w ostatnich latach ukształtowała się nowa specjalność - inżynieria danych.
Kierunek Data Engineering, czyli właśnie inżynieria danych, kształci specjalistów posiadających niezbędną wiedzę do gromadzenia, eksploracji, analizy i interpretacji danych przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych. To studia o charakterze interdyscyplinarnym, oparte na podstawach matematyki, statystyki i informatyki.
W proponowanym programie studiów oferowane są specjalności:
- metody sztucznej inteligencji
- analiza danych.
Specyfiką studiów na kierunku inżynieria danych jest położenie nacisku na dynamicznie rozwijające się metody sztucznej inteligencji oraz zagadnienia digitalizacji i interpretacji wyników pomiarów parametrów układów fizycznych, co jest z jednej strony domeną fizyki, a z drugiej - ogólnym problemem komunikacji „rzecz-komputer”.
Dla kogo studia na kierunku data engineering
To kierunek dla osób zainteresowanych nowymi technologiami, sprawnych w przedmiotach ścisłych.
Program kształcenia na kierunku data engineering
Zagadnienia poruszane w programie studiów to m.in. fizyka, przetwarzanie danych, programowanie w języku python, matematyka dyskretna, sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, machine learning, architektura systemów komputerowych, bazy danych, sieci komputerowe, termodynamika.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku data engineering
Przedmioty punktowane podczas rekrutacji to język polski, matematyka i język obcy.
Perspektywy pracy po kierunku data engineering
Absolwenci kierunku inżynieria danych będą mogli znaleźć zatrudnienie w:
- instytucjach specjalizujących się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i zabezpieczaniu danych
- prywatnych i państwowych przedsiębiorstwach na stanowiskach wymagających umiejętności analizowania informacji i tworzenia rozwiązań wspierających strategie
- urzędach statystycznych
- laboratoriach badawczych i uczelniach.