Historia cywilizacji śródziemnomorskich
Studia na kierunku Historia cywilizacji śródziemnomorskich mają charakter interdyscyplinarny i dostarczają wiedzy z zakresu nauk filologicznych i historycznych związanych z cywilizacjami antycznymi, które rozwinęły się w basenie Morza Śródziemnego. Studenci mają możliwość uczestniczenia w ćwiczeniach z elementami archeologii śródziemnomorskiej. Poznają również języki antyczne, w tym grekę, łacinę, język egipski oraz język hebrajski.
Są to studia II stopnia w prowadzone w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku historia cywilizacji śródziemnomorskich
Studia adresowane są przede wszystkim do absolwentów studiów śródziemnomorskich, historii i archeologii, jak i absolwentów innych kierunków. To kierunek dla humanistów, interesujących się antykiem, fascynujących się filozofią, kulturą i literaturą tej epoki, pragnących pogłębić swoją wiedzę o antyku, archeologii oraz szeroko rozumianej kulturze i cywilizacji śródziemnomorskiej.
Program kształcenia na kierunku historia cywilizacji śródziemnomorskich
W programie studiów znajdziemy przedmioty poruszające tematy z historii politycznej, gospodarczej, religii, życia codziennego, literaturoznawstwa, historii sportu, miast, architektury, diety starożytnych, jak i z wielu innych aspektów życia mieszkańców krajów śródziemnomorskich.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku historia cywilizacji śródziemnomorskich
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich. Rekrutacja odbywa się w oparciu o uzyskaną średnią arytmetyczną ze wszystkich ocen ze studiów, w ramach ustalonego limitu przyjęć.
Perspektywy pracy po kierunku historia cywilizacji śródziemnomorskich
Absolwent tego kierunku znajdzie zatrudnienie w:
- bibliotekach,
- szkołach,
- uczelniach,
- instytucjach kultury,
- muzeach,
- mediach, jako wydawca, redaktor, publicysta,
- branży turystycznej i hotelarskiej, jako animatorów wycieczek do krajów śródziemnomorskich.