Inżynieria środowiska w Kielcach
Inżynieria środowiska – studia w Kielcach
Inżynieria środowiska jest kierunkiem studiów, który koncentruje się na projektowaniu, zarządzaniu i wdrażaniu rozwiązań mających na celu ochronę środowiska naturalnego oraz zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Łączy wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych i społecznych.
Inżynieria środowiska realizowana jest w Kielcach na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Studia pierwszego stopnia realizowane są w zakresach:
- sieci i instalacje sanitarne
- zaopatrzenie w wodę, unieszkodliwianie ścieków i odpadów.
Na drugim stopniu dostępne są:
- ogrzewnictwo i wentylacja
- sieci i instalacje sanitarne.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny przykładowo za projektowanie i wykonawstwo wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych w obiektach, zewnętrznych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zajmuje się także projektowaniem i wykonywaniem instalacji w zakresie ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji, urządzeń i technologii ujmowania i dystrybucji wody, neutralizacji i unieszkodliwiania ścieków i osadów ściekowych, unieszkodliwiania odpadów.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się m.in.: budownictwo i konstrukcje inżynierskie, wodociągi, systemy kanalizacyjne, miernictwo cieplno-przepływowe, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja, instalacje gazowe, technologie przetwarzania biomasy, inżynieria wodna, oczyszczanie ścieków, planowanie gospodarki odpadami w gminie, gospodarka wodno-ściekowa, modernizacja instalacji, instalacje specjalne, przebudowa systemów kanalizacyjnych, regulacje i sterowanie instalacjami OZE, pompy ciepła i kolektory słoneczne, urządzenia i instalacje grzewcze, wentylacja pożarowa.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Kielcach
Podczas naboru punktowana jest matematyka, język polski, język obcy oraz przedmiot wybrany spośród: fizyka/fizyka z astronomią, chemia, informatyka, historia, geografia, biologia, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować np. w:
- przedsiębiorstwach budowlanych,
- przedsiębiorstwach wodociągowych i kanalizacyjnych,
- jednostkach ochrony środowiska zakładów przemysłowych,
- organach administracji lokalnej i centralnej,
- biurach projektowych,
- instytucjach naukowo-badawczych.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Absolwenci studiów magisterskich na kierunku Inżynieria środowiska mają możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane projektowe i wykonawcze bez ograniczeń w specjalności sanitarnej.
Dyplom ukończenia studiów upoważnia do uzyskania certyfikatu instalatora w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego.
Inżynieria środowiska – opinie
Studia te są odpowiednie dla osób, które interesują się środowiskiem naturalnym i jego ochroną, mają zdolności analityczne i techniczne. Chcą w przyszłości projektować i wdrażać technologie przyjazne środowisku, pracować w dynamicznie rozwijających się sektorach, takich jak odnawialne źródła energii czy gospodarka odpadami.
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik