Mechatronika przemysłowa
Mechatronika, czyli połączenie inżynierii mechanicznej z elektroniką, to przyszłość wielu gałęzi przemysłu na świecie. Studenci Mechatroniki Przemysłowej przygotowywani są do podjęcia dobrze płatnej pracy między innymi w przemyśle wytwórczym.
Kluczowe kwalifikacje, na jakie studia kładą nacisk, to:
- znajomość podstawowych materiałów inżynierskich stosowanych w mechatronice oraz najważniejszych technologii wytwarzania elementów układów mechatronicznych
- przygotowanie do samodzielnego zaprojektowania typowego układu mechatronicznego w zakresie części mechanicznej, układu sterowania oraz oprogramowania jego podstawowych funkcji
- umiejętność wykorzystania najważniejszych nowoczesnych narzędzi inżynierskich włącznie z systemami CAD/CAM/CAE, a także znajomości technologii Przemysłu 4.0.
W ramach kierunku wybiera się jedną z trzech ścieżek dyplomowania:
- układy napędowe i sterowanie (jej absolwenci nabędą kwalifikacje wymagane do zaprojektowania, skompletowania, uruchomienia i oprogramowania mechatronicznych układów napędowych)
- automatyzacja i robotyzacja (jej absolwenci będą dobrze przygotowani do realizacji podstawowych zadań w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych, a także do robotyzacji procesów, obsługi i programowania robotów przemysłowych oraz do projektowania, budowy i stosowania robotów mobilnych)
- symulacje komputerowe i programowanie (jej absolwenci nabędą kwalifikacje w zakresie stosowania metod symulacyjnych w rozwoju produktu, a także w zakresie inżynierii oprogramowania oraz języków programowania).
Dla kogo studia na kierunku mechatronika przemysłowa
Mechatronika przemysłowa to studia dla osób dobrze radzących sobie z przedmiotami ścisłymi, odnajdujących się w pracy inżynieryjnej, chcących pracować w dobrze płatnym i perspektywicznym zawodzie.
Program kształcenia na kierunku mechatronika przemysłowa
W programie wyróżnia się:
- grupę zajęć ogólnych z dziedziny nauk humanistycznych, ekonomicznych i społecznych
- grupę zajęć z matematyki
- grupę zajęć z fizyki
- główne przedmioty kierunkowe (np. mechanika, grafika inżynierska, oprogramowanie inżynierskie, teoria sterowania, wytrzymałość materiałów, elektrotechnika)
- przedmioty związane z wybraną ścieżką dyplomowania.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku mechatronika przemysłowa
Przedmioty punktowane podczas kwalifikacji na studia to matematyka na poziomie podstawowym oraz - na poziomie rozszerzonym - matematyka, biologia, chemia, fizyka lub informatyka.
Perspektywy pracy po kierunku mechatronika przemysłowa
Po ukończeniu kierunku mechatronika przemysłowa można znaleźć zatrudnienie m.in. jako:
- mechatronik
- projektant/konstruktor
- diagnosta układów mechatronicznych
- inżynier procesu
- inżynier ds. produktu.
Absolwenci znajdą pracę najczęściej w przemyśle wytwórczym, a zwłaszcza motoryzacyjnym, lotniczym, obrabiarkowym, elektromaszynowym, sprzętu gospodarstwa domowego.
Opinie o kierunku mechatronika przemysłowa