Photonics
Studia na kierunku Photonics mają na celu wyposażyć w szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu fizyki, ze zwróceniem szczególnej uwagi na aspekty optyczne, elektroniczne i informatyczne. Studenci mają możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technikami fotograficznymi, optyką światłowodową, a także z materiałami i strukturami fotonicznymi. Poznają również zaawansowane techniki holograficzne, laserowe i systemy mikroprocesorowe.
Studia realizowane są systemie trzysemestralnym dla absolwentów, którzy posiadają dyplom inżyniera w zakresie Fotoniki lub Fizyki Technicznej ze specjalnością optoelektronika lub czterosemestralnym dla kandydatów, którzy ukończyli studia na kierunku pokrewnym.
Są to studia II stopnia w trybie stacjonarnym prowadzone w języku angielskim.
Dla kogo studia na kierunku photonics
To propozycja dla osób posiadających analityczny umysł i zdolności do twórczego rozwiązywania problemów, interesujących się technologią fotoniczną.
Kandydaci, którzy nie posiadają dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia prowadzonych w języku angielskim, mają obowiązek udokumentować znajomość tego języka certyfikatem językowym.
Program kształcenia na kierunku photonics
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- Optical Information Processing
- Numerical Methods in Optical Techniques
- Laser Technique
- Contemporary Optics Seminar
- Fiber Optic Photonics
- Optical Microsystems
- Presentation Techniques in Science
- Liquid Crystals Photonics
- Quantum Photonics
- Fundamentals of Optics
- Introduction to Photonics
- Photonic Devices
- Laser Physics
- Optical Information Processing
- Numerical Methods in Optical Techniques
- Photovoltaics.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku photonics
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się kandydaci legitymujący się dyplomem uzyskanym na kierunku Fotonika lub Fizyka Techniczna ze specjalnością optoelektronika lub na kierunku pokrewnym. Rekrutacja odbywa sią na podstawie:
- złożonych przez kandydata dokumentów,
- rozmowy kwalifikacyjnej.
Szczegółowe zasady rekrutacji zamieszczone są na stronie uczelni prowadzącej ten kierunek.
Perspektywy pracy po kierunku photonics
Absolwenci tego kierunku to poszukiwani na rynku pracy specjaliści, którzy znajdą zatrudnienie w instytutach naukowo-badawczych oraz w przemyśle zawiązanym z optyką, fotoniką i telekomunikacją. Realizacja studiów w języku angielskim, stwarza szansę na budowanie ścieżki zawodowej na rynku międzynarodowym.
Opinie o kierunku photonics
„Absolwent może realizować się na polu naukowym poświęcając się pracy w laboratorium i odkrywaniu nowych aspektów fizycznych lub opracowywaniu nowych technologii. Studia wyposażają także w praktyczne umiejętności w zakresie tworzenia hologramów, ulepszania technologii fotowoltaicznej, wykorzystywania laserów czy materiałów światłoczułych. Na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale również w Europie widoczne jest duże zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie.”