Podatki i doradztwo podatkowe
Podatki i doradztwo podatkowe to kierunek kształcący przyszłych doradców podatkowych. Obecnie tylko dwie uczelnie w kraju przygotowują do tego zawodu.
Kierunek Podatki i doradztwo podatkowe to międzywydziałowy kierunek na Uniwersytecie Gdańskim. Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Zarządzania wspólnie kształcą studentów I i II stopnia na tym kierunku. W Toruniu także można zdobyć ten zawód na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na Wydziale Prawa i Administracji, gdzie studiować można Doradztwo podatkowe. Uczelnia oferuje tylko studia II stopnia.
Studia przygotowują do wykonywania konkretnego zawodu jakim jest doradca podatkowy, mają więc wymiar praktyczny. Zawód ten podlega regulacji ustawą o doradztwie podatkowym. Do wykonywania tej profesji, oprócz studiów, niezbędny jest zdany egzamin państwowy i zaliczone półroczne praktyki. Po spełnieniu wszystkich wymagań absolwent może wydawać opinie podatkowe, reprezentować stronę w sporach podatkowych przed sądem, prowadzić księgi rachunkowe. Zawód łączy pracę prawnika i księgowego. Doradcy podatkowi posiadają swój samorząd, którym jest Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
W programie studiów przewidziano takie przedmioty jak m.in.: Prawoznawstwo, Podstawy prawa cywilnego i handlowego, Podstawy postępowania cywilnego, Rachunkowość, Źródła prawa podatkowego, Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego, Podatek akcyzowy i podatek od gier, Podatki i opłaty lokalne, Prawo celne i dewizowe. Przedmioty obejmują swoim zakresem wymagane zagadnienia na egzamin państwowy.
Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów pozwalają na samodzielne prowadzenie działalności doradztwa podatkowego (po uzyskaniu uprawnień zawodowych) lub pracę w kancelariach doradztwa podatkowego, kancelariach prawniczych, biurach rachunkowych, działach podatkowych, finansowych.