Studia śródziemnomorskie i klasyczne
Studia śródziemnomorskie i klasyczne obejmują wiedzę z zakresu szeroko rozumianej kultury świata grecko-rzymskiego oraz języków klasycznych (specjalność filologia klasyczna), kultury Włoch wraz z językiem włoskim (specjalność włoska) lub krajów arabskich i języka arabskiego (specjalność arabska).
Studenci uzyskują jednocześnie szerokie przygotowanie ogólnohumanistyczne pozwalające na rozumienie społecznych procesów zachodzących we współczesnej, wielokulturowej Europie. Zdobywają wiedzę o kulturach i cywilizacjach zarówno starożytnych, jak i współczesnych, zagadnieniach z zakresu humanistyki cyfrowej, komparatystyki literackiej, teorii i praktyki przekładu.
Do wyboru są specjalności:
- filologia włoska i arabska
- filologia klasyczna.
Dla kogo studia na kierunku studia śródziemnomorskie i klasyczne
Kierunek dedykowany jest przede wszystkim absolwentom studiów licencjackich znających wybrane języki basenu Morza Śródziemnego (łacinę i grekę, język arabski lub włoski).
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku: studia śródziemnomorskie, filologia klasyczna oraz kierunku filologia specjalność: filologia klasyczna oraz specjalność: filologia klasyczna i kultura śródziemnomorska prowadzonych w Uniwersytecie Wrocławskim, absolwenci studiów pierwszego stopnia filologii klasycznej i studiów śródziemnomorskich prowadzonych na innych uniwersytetach oraz absolwenci studiów pierwszego stopnia, jednolitych studiów magisterskich, studiów magisterskich drugiego stopnia uniwersyteckich kierunków humanistycznych lub społecznych.
Program kształcenia na kierunku studia śródziemnomorskie i klasyczne
Informacji na temat programu studiów należy szukać na stronie wydziałowej uczelni.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia śródziemnomorskie i klasyczne
Na studia będą przyjmowani w pierwszej kolejności absolwenci studiów licencjackich kierunku studia śródziemnomorskie, filologia klasyczna, kierunku filologia specjalność: filologia klasyczna oraz specjalność: filologia klasyczna i kultura śródziemnomorska Uniwersytetu Wrocławskiego.
O przyjęciu na studia zadecyduje miejsce na liście rankingowej, w ramach ustalonego limitu, sporządzonej na podstawie oceny na dyplomie licencjata, w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku studia śródziemnomorskie, filologia klasyczna oraz kierunku filologia specjalność: filologia klasyczna oraz specjalność: filologia klasyczna i kultura śródziemnomorska prowadzonych w Uniwersytecie Wrocławskim, oraz na podstawie oceny na dyplomie licencjata lub magistra w przypadku pozostałych kandydatów.
Perspektywy pracy po kierunku studia śródziemnomorskie i klasyczne
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- branży wydawniczej,
- redakcjach,
- archiwach i specjalistycznych bibliotekach,
- branży tłumaczeniowej,
- branży turystycznej,
- mediach,
- dużych koncernach mających swoje przedstawicielstwa w Polsce.