Systemy sterowania inteligentnymi budynkami
Inteligentne budownictwo to przyszłość. Aby móc konstruować coraz bardziej zautomatyzowane budowle, dostarczające swoim mieszkańcom wszystkiego, co niezbędne, potrzebne jest jednak wykształcenie odpowiednio przygotowanych kadr. Branża budowlana z jednej strony musi sprostać coraz to wyższym wymaganiom klientów, a z drugiej - ustawodawca nakłada szereg wymagań, zwłaszcza w obszarze efektywności energetycznej budynków.
Od kilku lat na rynku wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów zakresu budownictwa inteligentnych budynków. Dlatego powstały te studia na kierunku Systemy sterowania inteligentnymi budynkami, stanowiące połączenie wiedzy z zakresu elektrotechniki, budownictwa, architektury oraz inżynierii środowiska. Wszystko to daje interdyscyplinarne kompetencje wymagane dla skutecznego wykonywania zadań z zakresu projektowania, programowania oraz integracji systemów zarządzania w inteligentnych i energooszczędnych budynkach.
W programie studiów nie brakuje podstawowych przedmiotów z branży elektrycznej rozwiniętej o nowoczesne systemy zarządzania energią oraz instalacje systemów energii odnawialnej. Znaczna ilość przedmiotów z zakresu sterowników programowalnych oraz systemów kontrolno-pomiarowych daje absolwentowi umiejętności możliwe do wykorzystania w wielu pokrewnych branżach.
Systemy sterowania inteligentnymi budynkami to kierunek międzywydziałowy, realizowany przez trzy wydziały: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.
Na 4 semestrze studiów możliwe są wybory przedmiotów z dwóch ścieżek specjalnościowych:
- integracja systemów automatyki budynkowej (specjalność obejmująca szereg zagadnień wewnątrz oraz w bliskim obrębie inteligentnego budynku)
- integracja systemów pomiarowych w instalacjach i sieciach elektroenergetycznych (specjalizacja związana z wizją inteligentnego budynku w inteligentnym mieście, zasilanego z inteligentnych sieci energetycznych).
Dla kogo studia na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami
To studia dla pasjonatów przedmiotów ścisłych, architektury i nowoczesnych technologii. Dla osób poszukujących perspektywicznego zatrudnienia na pewnym rynku.
Program kształcenia na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami
Wybrane przedmioty podczas studiów z Systemów sterowania inteligentnymi budynkami to:
- podstawy rysunku technicznego
- obwody elektryczne
- systemy sieciowe
- materiałoznawstwo
- prawo budowlane
- matematyka
- fizyka
- elektronika
- integracja systemów zarządzania inteligentnym budynkiem
- metrologia elektryczna i elektroniczna
- optoelektroniczne systemy przesyłu informacji
- systemy mechatroniczne
- sensory i aktuatory
- języki programowania
- podstawy sztucznej inteligencji
- podstawy budownictwa ogólnego
- transmisja sygnałów w sieciach elektroenergetycznych
- aparatura i systemy kontrolno-pomiarowe
- odnawialne źródła energii w obiektach
- automatyka
- sterowniki programowalne
- roboty usługowe
- bazy danych w inteligentnym budynku
- elektrotechnologie utylizacji odpadów
- systemy i instalacje HVAC
- metody CAD w projektowaniu
- e-zdrowie w inteligentnym budynku.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami
Przedmioty punktowane podczas rekrutacji to matematyka, język obcy oraz - do wyboru - fizyka lub chemia.
Perspektywy pracy po kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami
Absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie zarówno w branży projektowej, jak i wykonawczej. Ze względu na interdyscyplinarny charakter wykształcenia, łatwo podejmą współpracę z konstruktorami, technologami, architektami, elektrykami, inżynierami budownictwa, informatykami i innymi specjalistami, aktywnie funkcjonując w zespołach projektowych, zarówno w organizacjach gospodarczych jak i sektora publicznego.