Uniwersytet Śląski w Katowicach
uczelnia publiczna, 40-007 Katowice, ul. Bankowa 12, (+32) 359 17 70, 359 18 10, rekrutacja@us.edu.plRekrutacja - Uniwersytet Śląski w Katowicach
- https://us.edu.pl/kandydat/
- https://us.edu.pl/kandydat/rekrutacja-na-studia-krok-po-kroku/przebieg-rekrutacji/
Proces rekrutacji na studia
Rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie dzieli się na dwa etapy:
- Etap I odbywa się online czyli rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) i zgłoszenie swojej kandydatury na wybrany kierunek lub kierunki studiów.
- Etap II odbywa się po ogłoszeniu listy wyników postępowania kwalifikacyjnego; na tym etapie kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na studia, w dziekanacie dokonują wpisu na studia i składają wymagane dokumenty.
Zwróć szczególną uwagę na wyznaczone przez Uczelnię, nieprzekraczalne terminy dotyczące: zapisania się na wybrany kierunek, wniesienia opłaty rekrutacyjnej, przystąpienie do egzaminów dodatkowych (jeśli są przewidziane w kryteriach), dokonania wpisu na studia i złożenia dokumentów. Terminy te mogą się różnić w zależności od kierunku. Niedopełnienie formalności w terminie może skutkować nieuwzględnieniem w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Zapoznaj się uważnie ze szczegółowym opisem obu etapów i terminami podanymi w harmonogramie przy każdym kierunku w systemie IRK.
Wydziały Uniwersytetu Śląskiego
Wydział Humanistyczny
Wydział Nauk Przyrodniczych
Wydział Nauk Społecznych
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Wydział Prawa i Administracji
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Wydział Teologiczny
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego
Studiuj na Uniwersytecie Śląskim
Rekrutacja na studia 2025/2026
Informacje ogólne na temat naboru kandydatów
Zasady naboru na studia od strony formalnej zasadniczo są podobne we wszystkich placówkach. Szkoły wyższe rekrutują poprzez elektroniczny system internetowy (ERK - Elektroniczna Rejestracja Kandydatów, IRK - Internetowa Rejestracja Kandydatów). Pierwszym krokiem jest rejestracja kandydata, czyli założenie konta w specjalnym systemie internetowej rekrutacji na stronie www uczelni. Uzupełniając dane adresowe należy bezbłędnie podać PESEL, który zazwyczaj staje się loginem. Następnie kandydat wybiera interesujący go kierunek (może być więcej niż jeden), dokonuje opłaty rekrutacyjnej, wprowadza do systemu wyniki uzyskane na maturze.
Wynik rekrutacji będzie dostępny w systemie on-line. Po zalogowaniu się poznasz informacje o uzyskanych punktach (PROGI PUNKTOWE NA STUDIA), przyjęciu lub nie na studia. Jeżeli zostaniesz zakwalifikowany, zwykle w ciągu 7 dni należy dostarczyć na uczelnię komplet wymaganych dokumentów: świadectwo maturalne, zdjęcia, podpisany formularz internetowy, dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej, kserokopia dowodu osobistego, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku.
W przypadku większości uczelni niepublicznych fakt rejestracji kandydata poprzez system internetowy jest równoznaczny z przyjęciem na studia. Przypieczętowaniem tego procesu jest podpisanie umowy o naukę, która w prywatnych szkołach wyższych jest odpłatna.