
Pedagogika - to kierunek dla osób, które chcą pracować z dziećmi, dorosłymi, ludźmi starszymi. Łatwość nawiązywania kontaktu i umiejętność wzbudzenia zaufania będą cechami pożądanymi u przyszłego pedagoga. Cenna będzie też empatia i cierpliwość - nierzadko przyjdzie pracować z osobami zbuntowanymi, z problemami szkolnymi, dysfunkcjami.
Duży wybór specjalności na koszalińskich uczelniach pozwala kształcić się w konkretnej, zawężonej dziedzinie pedagogiki.
Jak wyglądają studia na pedagogice?
Pedagogika to studia licencjackie I stopnia, po których można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia również na uczelniach szczecińskich.
Wybrane przedmioty w programie nauczania to: pojęcia i systemy pedagogiczne, teoretyczne podstawy wychowania, teoretyczne podstawy kształcenia, pedagogika społeczna, pedagogika specjalna, filozofia ogólna, współczesne kierunki filozoficzne, socjologia ogólna, socjologia wychowania, psychologia ogólna, psychologia rozwojowa i osobowości, metody badań pedagogicznych, biomedyczne podstawy rozwoju, edukacja międzykulturowa.
Perspektywy zawodowe po pedagogice
Ukończenie studiów pedagogicznych, w szczególności specjalności nauczycielskich pozwala na podjęcie pracy w placówkach przedszkolnych, szkołach podstawowych, internatach, bursach, domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, świetlicach terapeutycznych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Pedagodzy są potrzebni w placówkach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, zakładach karnych, instytucjach zajmujących się usługami edukacyjnymi czy placówkach animacji kulturalnej.
Gdzie w Koszalinie można studiować pedagogikę?
Poniżej prezentujemy wykaz uczelni wraz z bardzo bogatą ofertą proponowanych specjalności. Dotyczą one studiów licencjackich.
Politechnika Koszalińska, Wydział Technologii i Edukacji, specjalności:
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna
- edukacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych
- wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka
- pedagogika resocjalizacyjna
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
- psychopedagogika
- prewencja patologii i zagrożeń społecznych.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, studia tylko stacjonarne, specjalności:
- pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna
- edukacja elementarna i język angielski
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z resocjalizacją
- psychoprofilaktyka
- asystent osoby starszej z pomocą społeczną.
Koszalińska Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych, specjalności:
- gerontologia społeczna
- pedagogika bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego
- pedagogika resocjalizacyjna
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
- edukacja i opieka osób starszych
- pedagogika ogólna.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, czego się spodziewać na pedagogice, przeczytajcie co o swoich studiach opowiada studentka ostatniego roku: