Biologia żywności i żywienia
Studia na kierunku Biologia żywności i żywienia mają na celu wyposażyć studentów w zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu różnych dyscyplin biologicznych dotyczących procesu odżywiania oraz pochodzenia żywności dla zwierząt i człowieka.
Student biologii żywności i żywienia zdobędzie wiedzę w zakresie żywności specjalnego przeznaczenia i żywności funkcjonalnej, nauczy się korzystania z baz danych, środków audiowizualnych, zaawansowanych programów komputerowych (np.: Statistica, Imaris) i innych narzędzi, umożliwiających podjęcie pracy, która wymaga uniwersalnej wiedzy i zdolności do publicznego prezentowania zagadnień i rozwiązywania praktycznych problemów związanych z zastosowaniem biologii żywności i odżywiania w gospodarce.
Oprócz przedmiotów stanowiących podstawę kształcenia, oferowane są liczne przedmioty do wyboru, umożliwiające indywidualizację toku studiów i poszerzające wiedzę i umiejętności z zakresu biologii żywności i odżywiania zwierząt oraz człowieka, a także podstaw zarządzania oraz prawa żywnościowego i psychologii żywienia.
Dla kogo studia na kierunku biologia żywności i żywienia
Studia są odpowiednim wyborem dla miłośników nauk przyrodniczych, osób w szczególności zainteresowanych zagadnieniami związanymi z żywnością, składem pokarmów, jakością żywności.
Program kształcenia na kierunku biologia żywności i żywienia
W programie zajęć przewidziano takie zagadnienia, jak np.: rozwój i budowa układu pokarmowego zwierząt i człowieka, ekologiczne aspekty żywienia, fizjologia żywienia, biofizyka i bioenergetyka żywności i żywienia, biochemia suplementów diety, mikrobiologia żywności, nutrigenetyka i nutrigenomika, biotechnologia żywności czy też metody analityczne w ocenie jakości żywności (spektrometria UV/VIS i fluorescencyjna, chromatografia gazowa i cieczowa, skaningowa mikroskopia elektronowa, testy cytogenetyczne).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku biologia żywności i żywienia
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronach internetowych uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku biologia żywności i żywienia
Absolwenci kierunku biologia żywności i żywienia mogą podjąć pracę w:
- jednostkach naukowo-badawczych,
- laboratoriach (np.: laboratoria Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej),
- instytucjach opieki zdrowotnej,
- instytucjach związanych z hodowlą zwierząt (np.: ogrody zoologiczne),
- zakładach produkcyjnych oraz urzędach w sektorach związanych z żywieniem, produkcją żywności i jej kontrolą.
- innych sektorach gospodarki, wymagających wiedzy biologicznej i znajomości pracy laboratoryjnej,
- instytucjach i organizacjach związanych z szeroko rozumianym nauczaniem.
Uzyskane na tym etapie kwalifikacje są podstawą do zajmowania kierowniczych stanowisk średniego szczebla w zawodach związanych z wymienionymi wcześniej działami gospodarki.
Opinie o kierunku biologia żywności i żywienia
Program studiów, zgodny ze standardami nauczania, realizowany jest w systemie punktowym ECTS, co umożliwia studentom uczestnictwo w wymianie międzynarodowej, studiach za granicą, a także poszukiwania pracy za granicą.