Biologia w Opolu
Biologia – studia w Opolu
Studia na Biologii pozwalają uzyskać wiedzę dotyczącą podstawowych zagadnień z dziedziny biologii i ochrony środowiska. Studenci uczą się prowadzić prace i badania terenowe w zakresie wybranej specjalności, co pozwala im na podjęcie pracy laboratoryjnej oraz badawczej. Poznają praktyczne zastosowania podstawowych technik i metod badawczych rozpowszechnionych współcześnie w naukach biologicznych.
Biologia w Opolu realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się biolog?
Biolodzy zajmują się badaniem życia i organizmów żywych, od poziomu molekularnego po ekosystemy. Praca specjalisty z tego zakresu może być różnorodna. W obszarze jego zainteresowań znajdzie się np. badanie genów i dziedziczenia, interakcji między organizmami a ich środowiskiem, badanie roślin, zwierząt, mikroorganizmów. Może zajmować się odkrywaniem nowych substancji leczniczych, ochroną gatunków zagrożonych, tworzeniem nowych odmian roślin.
Biologia – przedmioty na studiach
Program studiów obejmuje bloki przedmiotowe z zakresu nauk biologicznych (np. botanika, zoologia, ekologia, mikrobiologia, anatomia człowieka, genetyka, fizjologia roślin i zwierząt, ewolucjonizm, biologia komórki), nauk chemicznych (np. chemia, biochemia), nauk związanych z ochrona środowiska, nauk matematyczno-fizycznych (np. matematyka, statystyka i modelowanie zjawisk przyrodniczych, fizyka).
Grupę przedmiotów obowiązkowych uzupełniają liczne przedmioty wybierane zgodnie z zainteresowaniami studentów. Mogą to być przykładowo: entomologia, metody ochrony roślin i zwierząt, biologia konserwatorska, historia naturalna Ziemi, paleontologia praktyczna.
Biologia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia wybrać można ścieżki:
- biologia środowiskowa
- biologia nauczycielska
- gospodarka środowiskiem przyrodniczym.
Biologia – rekrutacja w Opolu
Kandydaci wybierają jeden przedmiot zdawany na maturze z grupy: biologia, chemia, geografia, fizyka oraz drugi spośród: biologia, geografia, matematyka, informatyka, chemia, fizyka, język obcy.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Miejsca, gdzie absolwenci mogą podjąć pracę, to przykładowo:
- laboratoria badawcze, kontrolne i diagnostyczne
- przemysł
- administracja państwowa
- placówki ochrony środowiska i ochrony przyrody
- rolnictwo i gospodarka komunalna
- zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego
- jednostki Lasów Państwowych
- parki narodowe i krajobrazowe.
Zarobki po Biologii
Mediana zarobków biologa wynosi ok. 5700 zł brutto. To wartość statystyczna. Wynagrodzenie zależeć będzie od miejsca zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia.
Studia biologiczne – opinie
Decydując się na studia na Biologii należy mieć na uwadze, że ze względu na specyfikę kierunku niektóre zajęcia będą realizowane w różnorodnych warunkach środowiskowych – terenach górskich, leśnych, na łąkach, mokradłach, wyrobiskach.
W trakcie zajęć wykorzystuje się sprzęt optyczny. Student może mieć kontakt ze szkodliwymi, uciążliwymi lub niebezpiecznymi czynnikami (np. chemicznymi, uczulającymi).
Czy warto studiować Biologię?
Studiowanie Biologii pozwala na zrozumienie fundamentalnych procesów, które kształtują nasze otoczenie i organizmy żywe. Osiągnięcia z zakresu nauk biologicznych mają istotny wpływ na społeczeństwo – dotyczy to badań nad chorobami, rozwoju nowych terapii i leków, pracy nad poprawą zdrowia publicznego a także innowacji w produkcji żywności, hodowli roślin i zwierząt, biotechnologii stosowanej w rolnictwie.
Dla osób z pasją do nauk przyrodniczych, fascynacją światem żywych organizmów i chęcią przyczynienia się do postępu nauki i ochrony środowiska, Biologia może być doskonałym wyborem. Studia te zapewniają szerokie możliwości kariery, rozwój umiejętności i satysfakcję z pracy, która ma realny wpływ na świat.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.