Biomechanika inżynierska
Trochę medycyny, a trochę mechatroniki. Egzoszkielety, implanty, sztuczne narządy - między innymi tworzeniem takich urządzeń wspomagających człowieka zajmuje się Biomechanika inżynierska. Program studiów na tym kierunku jest silnie skoncentrowany na zagadnieniach związanych z technicznym wspomaganiem medycyny i nawiązuje do głównych kierunków rozwoju medycyny w najbliższych dwóch dekadach.
Studenci zdobywają wiedzę w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń wspomagających lokomocję człowieka (wózki, egzoszkielety), implantów i sztucznych narządów, sprzętu technicznego stosowanego w szpitalach i sprzętu rehabilitacyjnego. Duży nacisk w programie studiów położono na elementy technicznego wspomagania operacji chirurgicznych (na przykład roboty medyczne, systemy nawigowanych operacji, techniki obrazowania medycznego, wirtualna rzeczywistość).
W przypadku implantów i sztucznych narządów istotne jest stosowanie odpowiednich materiałów, stąd w programie przewidziano także blok kursów poświęcony biomateriałom.
Dla kogo studia na kierunku biomechanika inżynierska
To studia dla osób, które łączą umiejętności konstruktorskie z zainteresowaniem tematami okołomedycznymi. Dla wszystkich, którzy chcieliby, aby ich praca dawała konkretne efekty i mogła być pomocna dla innych.
Program kształcenia na kierunku biomechanika inżynierska
Przykładowe przedmioty na studiach z biomechaniki inżynierskiej to:
- chemia ogólna
- biomateriały
- materiałoznawstwo
- mechanika
- biofizyka
- napędy elektryczne
- wytrzymałość materiałów
- implanty i sztuczne narządy
- technika mikroprocesorowa
- ergonomia w medycynie
- biomimetyka
- napęd hydrauliczny
- programowanie w C++.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku biomechanika inżynierska
Najlepiej punktowane przedmioty maturalne podczas rekrutacji na ten kierunek to rozszerzona matematyka oraz fizyka.
Perspektywy pracy po kierunku biomechanika inżynierska
Absolwentów biomechaniki inżynierskiej mogą zatrudnić:
- firmy projektujące i wytwarzające sprzęt medyczny oraz rehabilitacyjny
- firmy projektujące i wytwarzające implanty oraz sztuczne narządy
- firmy motoryzacyjne, w szczególności działy zajmujące się bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów oraz pieszych, a także zajmujące się budową pojazdów dla osób niepełnosprawnych i pojazdów specjalizowanych (ambulanse, karetki)
- przedstawicielstwa handlowe firm oferujących sprzęt medyczny i rehabilitacyjny
- szpitale (na stanowisku inżyniera medycznego, obsługującego zaawansowane urządzenia techniczne, takie jak mechatroniczny sprzęt rehabilitacyjny, roboty i manipulatory medyczne).