Chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia
Chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia (studia magisterskie) - w wyniku porozumienia trzech uczelni tj. Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Łódzkiej dla studentów stacjonarnych studiów II stopnia otwarto interdyscyplinarny kierunek studiów.
Celem powołanego kierunku jest wykształcenie specjalistów, którzy posiadają wiedzę niezbędną do interpretacji i ilościowego opisu podstawowych zjawisk chemicznych, fizykochemicznych, prowadzenia prac laboratoryjnych oraz organizowania bezpiecznie i efektywnie działających stanowisk tych prac laboratoryjnych.
Absolwenci kierunku chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia znają sposób otrzymywania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, potrafią postępować z materiałami zużytymi i odpadami, co wiąże się z uzyskaniem wiedzy w zakresie ochrony środowiska. Mają umiejętności do kierowania zespołami ludzkimi oraz potrafią się doskonale posługiwać literaturą fachową i przepisami prawnymi w temacie działalności gospodarczej. Jako dobrze wykształceni posiadają umiejętności promowania rozwoju i aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, jak i samodzielnego wykonywania zadań. Są również przygotowani do podjęcia studiów III stopnia i studiów podyplomowych.
Dla kogo studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia
Studia to propozycja dla kandydatów o umysłach ścisłych, predyspozycjach analitycznych, zacięciu laboratoryjnym.
Program kształcenia na kierunku chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia
Program kształcenia pozwala zdobyć umiejętności z zakresu projektowania, wytwarzania i badania materiałów nowoczesnych zarówno konstrukcyjnych, jak i funkcjonalnych, materiałów o specjalistycznym zastosowaniu, np. biokompatybilnych czy kosmicznych. Materiały specjalnego przeznaczenia stanowiące podstawę kształcenia wywodzą się z grupy materiałów polimerowych, metalicznych, ceramicznych i kompozytowych.
Kolejne etapy kształcenia realizowane są w innych uczelniach.
Kolejność realizacji semestrów:
- I semestr – WAT Warszawa
- II semestr – UAM Poznań
- III semestr – PŁ Łódź
- IV semestr dyplomowy – WAT Warszawa.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia
Absolwenci kierunku Chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia są przygotowani do podjęcia pracy w:
- przemyśle,
- laboratoriach badawczych,
- administracji,
- innych instytucjach, w których występuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu chemii lub technologii materiałów.
Opinie o kierunku chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia
Materiały specjalnego przebaczenia znajdują zastosowanie w różnorodnych dziedzinach i branżach - studenci uczą się o materiałach wykorzystywanych przy produkcji leków, transplantacjach, ale też przy budowie maszyn, samolotów i urządzeń informatycznych.
Studia pozwalają na uzyskanie rozległych kompetencji a tym samym możliwości zawodowych.