Cognitive technologies
Obecnie komputery, samochody czy sprzęty w naszych domach wyposażone są w technologie kognitywne, czyli kombinację możliwości poznawczych człowieka z analizami wspieranymi komputerowo. Technologie te pozwalają na komunikację człowieka z aplikacjami komputerowymi, systemami, urządzeniami IT, które widząc, słyszą, mówią i znają potrzeby użytkowników. Dzieje się to za sprawą inteligencji kognitywnej, składowej sztucznej inteligencji, która umożliwia maszynom posługiwanie się językiem ich użytkowników.
Cognitive technologies to studia drugiego stopnia.
Do wyboru są następujące moduły kształcenia:
- Cognitive technologies in modern business services
- Cognitive Technologies and Industry 4.0
- Cognitive technologies in Smart City services.
Studenci zgłębiają tematykę społeczeństwa i teorii kognitywnych związanych z rozwojem społecznym i gospodarczym oraz złożone relacje i zależności pomiędzy strukturami i instytucjami społecznymi w kontekście krajowym i globalnym. Uczą się opracować innowacyjne metody, techniki i narzędzia badawcze, w tym zaawansowane techniki informatyczne do diagnozy i rozwiązania nietypowych problemów społecznych i organizacyjnych.
Dla kogo studia na kierunku cognitive technologies
Od kandydatów oczekuje się określonych kompetencji pozwalających na realizowanie kształcenia na studiach drugiego stopnia. Kluczowe z nich to:
- rozumienie istoty procesów i zjawisk społecznych,
- rozumienie istoty procesów i zjawisk ekonomicznych przebiegających w przedsiębiorstwie,
- znajomość metod badawczych właściwych dla kierunku studiów,
- znajomość języka obcego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Program kształcenia na kierunku cognitive technologies
Studenci nabywają ogólną wiedzę z zakresu funkcjonowania systemów informatycznych, projektowania, wytwarzania, bezpieczeństwa, sterowania i eksploatacji pojazdów, maszyn i urządzeń. W programie studiów m.in. przedmioty z obszaru grafiki inżynierskiej, wizualizacji technologii i procesów produkcyjnych, przetwarzania danych, obliczeń matematycznych i numerycznych, statystyki, struktur i procesów poznawczych, metod ilościowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku cognitive technologies
Rekrutacja przebiega w oparciu o weryfikację kompetencji kandydatów na podstawie dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu.
Perspektywy pracy po kierunku cognitive technologies
Absolwenci mogą podejmować pracę w :
- firmach programistycznych
- przedsiębiorstwach wykorzystujących sztuczną inteligencję
- firmach produkcyjnych
- firmach wykorzystujących nowoczesne technologie.