Design społeczny
Kształcenie na kierunku Design społeczny opiera się̨ z jednej strony na pogłębieniu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w obszarze sztuk projektowych, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania produktu i komunikacji wizualnej, a z drugiej na zaakcentowaniu istotnego znaczenia projektowania uniwersalnego, ergonomicznego w kontekście zmian jakie nastąpiły w strukturze współczesnego społeczeństwa.
Studia pozwalają na rozwój predyspozycji badawczo-projektowych studenta, istotnych z punktu widzenia kształcenia na profilu ogólnoakademickim, z uwzględnieniem jego wrażliwości, zdolności do empatycznego wglądu w potrzeby drugiego człowieka.
Kierunek realizowany jest na poziomie drugiego stopnia.
Dla kogo studia na kierunku design społeczny
Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunków artystycznych i projektowych w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz dla absolwentów innych kierunków posiadających przygotowanie plastyczne.
Program kształcenia na kierunku design społeczny
Wybrane przedmioty, jakie przewidziano w programie studiów:
- Intermedialne działania przestrzenne
- Projekty w przestrzeni publicznej i integracja społeczno-kulturalna
- Wybrane zagadnienia designu społecznego
- Design management
- Rysunkowe i komputerowe wspomaganie projektowania
- Pracownia eksperymentalnych technologii materiałowych i produkcyjnych
- Pracownia designu inkluzywnego
- Warsztaty projektowe
- Pracownia projektowania spekulatywnego
- UX design
- Modelowanie i prototypowanie
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku design społeczny
Rekrutacja odbywa się na podstawie rankingu dyplomów.
Absolwenci innych kierunków posiadający przygotowanie plastyczne przystępują dodatkowo do sprawdzianu uzdolnień plastycznych.
Perspektywy pracy po kierunku design społeczny
Absolwenci Designu społecznego mogą pracować wszędzie tam, gdzie konieczne są kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania produktów, usług, komunikacji wizualnej z uwzględnieniem zmian zachodzących w społeczeństwie. Mogą wchodzić w skład zespołów opiniujących i przygotowujących miejskie projekty związane z dostępnością, ekologią, integracją społeczną.