Etnolingwistyka
Coś dla fanów języków i kultur, zwłaszcza tych tradycyjnych!
Etnolingwistyka to kierunek, na którym studenci uczą się dwóch języków obcych oraz elementów kultury narodów, które się tymi językami posługują. Pierwszy język to „standardowy” angielski, niemiecki, francuski, rosyjski czy hiszpański. Drugim może być narzecze z Afryki, Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu, np. język amharski, suahili, arabski, hindi, perski, chiński, khmerski czy japoński.
Lista wybieranych języków nauczanych od podstaw zmienia się co roku.
Dla kogo studia na kierunku etnolingwistyka
To studia dla mentalnych podróżników. Dla wszystkich tych, którzy za największą wartość świata uznają różnorodność mentalną i kulturową.
Program kształcenia na kierunku etnolingwistyka
Wybrane przedmioty na studiach to:
- wstęp do etnologii i antropologii kulturowej
- praktyczna nauka pierwszego języka specjalności
- socjolingwistyka
- psycholingwistyka i akwizycja języka
- historia i kultura obszaru drugiego języka specjalności.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku etnolingwistyka
Najlepiej punktowanym przedmiotem maturalnym jest rzecz jasna język obcy nowożytny na poziomie rozszerzonym. Dodatkowe punkty można uzyskać za rozszerzoną geografię, historię, matematykę, drugi język obcy lub język mniejszości narodowej.
Perspektywy pracy po kierunku etnolingwistyka
Absolwenci etnolingwistyki mogą pracować w:
- biurach tłumaczeń
- szkołach językowych
- międzynarodowych korporacjach.
Opinie o kierunku etnolingwistyka
„Jakie języki mam do wyboru na język specjalistyczny? Co roku inne. Bywają bardzo egzotyczne, bywają i europejskie, nawet te popularniejsze.
Najwięcej pracy jest z angielskiego, choć to zależy też od tego, na jakim poziomie jest się w momencie rozpoczynania studiów. Z języków spec. bywa różnie, zależy od wykładowcy (niektóre języki ma się zresztą z paroma osobami). Do tego jest jeszcze antropologia z etnologią kultury, którą większość osób nie przejmuje się aż do egzaminu w czerwcu, oraz językoznawstwo, do którego warto przykładać się na bieżąco”.
Źródło: https://www.ang.pl/forum/studia-jezykowe/10947
„Miałam okazję studiować etnolingwistykę (EN-FR) i z niej zrezygnować, bo nie spełniła moich oczekiwań (m.in. jeśli chodzi o zajęcia językowe). Minęło sporo czasu od tego, ale obserwacje koleżanki, która zaczęła (i skończyła) te studia dobre parę lat później są zaskakująco podobne”.