Film animowany i efekty specjalne
Studia na kierunku film animowany i efekty specjalne uczą projektowania i realizowania filmów animowanych i filmowych efektów specjalnych oraz projektowania i realizacji teledysków muzycznych, filmów reklamowych, na taśmie światłoczułej (35 mm) i wszelkich nośnikach magnetycznych z użyciem różnego rodzaju kamer cyfrowych i analogowych, a także z użyciem różnorodnych programów komputerowych.
Przyszli absolwenci uzyskują wiedzę o osiągnięciach artystycznych i środkach wyrazowych oraz opanowują umiejętności posługiwania się urządzeniami i technologiami tych gatunków. Program nauczania obejmuje: realizację formy filmowej, filmowe efekty specjalne, sztukę operatorską, animację kinematograficzną, grafikę i animację komputerową, zagadnienia dźwięku i montażu filmowego, technikę i technologię operatorską.
Absolwent kierunku film animowany i efekty specjalne po przedstawieniu teoretycznej pracy dyplomowej, filmu dyplomowego oraz obronie egzaminu dyplomowego uzyskuje tytuł magistra sztuki, który umożliwia mu podjęcie odpowiedniej pracy zawodowej i otwiera drogę do dalszego awansu naukowego.
Dla kogo studia na kierunku film animowany i efekty specjalne
Kierunki filmowe to odpowiednie studia dla pasjonatów obrazu, fanów kina i artystów. Niezbędna jest wrażliwość i umiejętność obserwacji otaczającego świata.
Program kształcenia na kierunku film animowany i efekty specjalne
Przykładowe przedmioty na kierunku film animowany i efekty specjalne to:
- animacja 3D
- animacja płaska
- animacja przestrzenna
- dźwięk w filmie
- efekty wizualne
- fotografia
- historia sztuki
- montaż filmowe
- kolorkorekcja
- plastyka filmowa
- sztuka operatorska
- storyboard
- realizacja filmu animowanego
- storytelling
- zagadnienia scenariuszowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku film animowany i efekty specjalne
Wymogiem formalnym podczas rekrutacji na studia jest przesłanie życiorysu oraz teczki prac.
Egzamin wstępny składa się z trzech etapów, z których dwa pierwsze są eliminacyjne, a trzeci jest egzaminem konkursowym.
Etap pierwszy obejmuje ocenę dorobku twórczości własnej kandydata. Etap drugi - analizę wybranego filmu animowanego podczas wideokonferencji. Etap trzeci (egzamin konkursowy) obejmuje:
- ocenę zadania sprawdzającego wyobraźnię kreacyjno-filmową
- ocenę zadania sprawdzającego wrażliwość i uzdolnienia plastyczne
- rozmowę z kandydatem oraz obronę zrealizowanych przez kandydata zadań.
Perspektywy pracy po kierunku film animowany i efekty specjalne
Absolwent specjalności Film animowany i efekty specjalne po przedstawieniu teoretycznej pracy dyplomowej, filmu dyplomowego oraz obronie egzaminu dyplomowego uzyskuje tytuł magistra sztuki, który umożliwia mu podjęcie odpowiedniej pracy zawodowej w dziedzinie filmu, reklamy albo na ścieżce kształcenia artystycznego.
Opinie o kierunku film animowany i efekty specjalne
Przykładowa realizacja: