Germanistik
„Ich bin Ausländer und spreche nicht gut Deutsch” czyli „jestem obcokrajowcem i nie mówię dobrze po niemiecku”. To popularna piosenka do nauki dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z językiem niemieckim. Z pewnością nie będą jej śpiewać studenci kierunki Germanistik!
Studenci germanistyki prowadzonej w języku niemieckim mają możliwość podniesienia swoich kompetencji językowych, ukierunkowanych na dany zawód, np. tłumacza, opiekuna klienta niemieckojęzycznego czy nauczyciela. Ponadto uzyskują przygotowanie ogólnohumanistyczne i pogłębiają wiedzę o języku niemieckim, realiach, kulturze oraz historii krajów niemieckiego obszaru językowego.
Dla kogo studia na kierunku germanistik
To studia dla osób, które już mówią po niemiecku i chciałyby polepszyć swoją znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów.
Program kształcenia na kierunku germanistik
Od drugiego semestru studenci kierunku Germanistik - poza obligatoryjnymi przedmiotami z kanonu filologicznego - mają możliwość dokonania wyboru spośród następujących modułów tematycznych:
- Translatorik - moduł przedmiotów translatorycznych, przygotowujących w sposób szczególny do wykonywania zawodu tłumacza
- Deutsch in Recht und Wirtschaft, czyli język niemiecki w prawie i gospodarce - moduł umożliwiający zdobycie podstawowej wiedzy w obrębie wybranych zagadnień z dziedziny prawa i ekonomii oraz praktycznej znajomości języka niemieckiego w rejestrach specjalistycznych prawniczym i ekonomicznym
- Ertweitertes Englisch - moduł rozszerzonej nauki języka angielskiego, który daje możliwość uzyskania dodatkowo wysokich kompetencji w zakresie języka angielskiego oraz podstawowej orientacji w kulturze i historii Anglii i USA, literaturze angielskiej i amerykańskiej oraz gramatyce języka angielskiego
- Deutschdidaktik – moduł uzupełniający kanon filologiczny kierunku o zajęcia z zakresu dydaktyki i metodyki języka niemieckiego, psychologii rozwojowej, pedagogiki i kultury krajów niemieckojęzycznych w dydaktyce języka niemieckiego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku germanistik
Podczas rekrutacji liczą się dwa przedmioty maturalne - język polski i język niemiecki.
Perspektywy pracy po kierunku germanistik
Absolwenci kierunku Germanistik kończą naukę ze znajomością języka niemieckiego co najmniej na poziomie C1. Zdobywają ponadto kompetencje ukierunkowane na wybrany przez siebie zawód.