Gerontologia społeczna - asystent osób starszych
Kierunek studiów Gerontologia społeczna – asystent osób starszych powstał w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na profesjonalną asystę i opiekę nad osobami starszymi, chorymi, z ograniczoną sprawnością i niesamodzielnymi zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, oraz na działania aktywizujące, wspomagające osoby starsze w pełniejszym udziale w życiu społecznym oraz w kulturze.
Gerontologia skupia się na procesie starzenia, dotyczy wielu jego aspektów. Pozwala poznać mechanizmy związane ze stopniową utratą samodzielności, ale również narzędzia służące przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pogarszającej się sprawności wynikającej z wieku pacjentów, podtrzymywaniu ich w jak najlepszej kondycji, uczeniu funkcjonowania w nowej sytuacji życiowej.
Dla kogo studia na kierunku gerontologia społeczna - asystent osób starszych
Studia są propozycjach dla kandydatów o szczególnych predyspozycjach do pracy z osobami potrzebującym pomocy - empatycznych, cierpliwych, kontaktowych, zaradnych.
Program kształcenia na kierunku gerontologia społeczna - asystent osób starszych
Podstawą programu studiów na kierunku Gerontologia społeczna – asystent osób starszych jest wiedza z zakresu nauk społecznych (również humanistycznych i medycznych) niezbędna w pracy asystenta, animatora działań na rzecz osób w wieku senioralnym. W toku edukacji studenci poznają specyfikę i dynamikę procesu starzenia się oraz jego biologiczne, psychiczne i społeczne skutki, zapoznają się z różnymi metodami pracy indywidualnej i zespołowej z osobami starszymi, poznają zasady projektowania i realizowania działań o charakterze aktywizującym oraz wspierającym.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku gerontologia społeczna - asystent osób starszych
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku gerontologia społeczna - asystent osób starszych
Absolwenci kierunku Gerontologia społeczna – asystent osób starszych zdobędą umiejętności opiekuńczo-terapeutyczne, pomocowe, wykorzystywane w pracy zarówno indywidualnej, jak i grupowej, z osobami starszymi, chorymi, z ograniczoną sprawnością i niesamodzielnymi, której istotą jest aktywizowanie, towarzyszenie, wspomaganie oraz opieka realizowana zarówno w środowisku lokalnym, w strukturach instytucji, jak i w warunkach domowych.
Opinie o kierunku gerontologia społeczna - asystent osób starszych
Obecnie coraz wyraźniej rysuje się potrzeba tworzenia organizacji, klubów, świetlic, uniwersytetów i tym podobnych ośrodków, w których osoby w wieku senioralnym mogłyby znaleźć miejsce dla realizacji swoich pasji, zainteresowań oraz dla zaspokojenia potrzeby kontaktów społecznych i uczestnictwa w kulturze. Rodzi się konieczność tworzenia przestrzeni dla ludzi starzejących się i starych, koncentrujących działania aktywizujące, opiekuńcze, profilaktyczne, terapeutyczne i poradnicze służące poprawie jakości życia osób starszych.