Informatyka i ekonometria w Białymstoku
Informatyka i ekonometria – studia w Białymstoku
Studia na Informatyce i ekonometrii obejmują wiedzę z zakresu ogólnych zagadnień informatyki i systemów informatycznych, głównie od strony programowej oraz podstawową wiedzę w zakresie algorytmów i struktur danych, sztucznej inteligencji, systemów mobilnych, internetowych i rozproszonych oraz zarządzania projektami informatycznymi.
Studenci poznają zasady budowy systemów komputerowych i operacyjnych, sieci komputerowych oraz baz danych. Uczą się programowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych.
Studia w Białymstoku realizowane są na poziomie pierwszego stopnia, absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Informatyka i ekonometria – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: podstawy programowania, analiza matematyczna, mikroekonomia, makroekonomia, ekonometria, programowanie obiektowe, badania operacyjne, matematyka dyskretna, matematyka finansowa, metody probabilistyczne i statystyka, narzędzia procesu tworzenia oprogramowania, algorytmy i struktury danych, bazy danych, prognozowanie i symulacje, sieci komputerowe, sztuczna inteligencja, metody analizy wielowymiarowej, programowanie aplikacji www, systemy mobilne, modelowania procesów ekonomicznych, analiza techniczna i fundamentalna.
Czym zajmuje się absolwent kierunku?
Specjalista z zakresu informatyki i ekonometrii zajmuje się przede wszystkim analizą, modelowaniem i prognozowaniem zjawisk gospodarczych przy użyciu narzędzi statystycznych, matematycznych i informatycznych. Jego celem jest interpretacja danych ekonomicznych oraz tworzenie modeli pomagających w podejmowaniu decyzji strategicznych w biznesie, finansach czy administracji publicznej.
Do jego zadań może należeć budowanie modeli matematycznych, optymalizacja procesów, dostarczanie rekomendacji wspierających podejmowanie decyzji biznesowych i politycznych czy projektowanie i implementacja oprogramowania analitycznego wspomagającego modelowanie i analizę danych.
Informatyka i ekonometria – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród informatyka lub fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Informatykę i ekonometrię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kształcenie z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Informatyka i ekonometria – praca po studiach
Potencjalne stanowiska, jakie mogą zajmować absolwenci Informatyki i ekonometrii, to przykładowo:
- programista aplikacji
- programista baz danych
- analityk w instytucjach rynku finansowego i ubezpieczeniowego
- analityk w placówkach administracji oraz ośrodkach naukowo-badawczych
- konsultant systemów IT w zakresie przetwarzania i analizy danych
- specjalista informatyk
- webmaster.
Osoby, które ukończyły studia na tym kierunku mogą pracować m.in. w:
- instytucjach finansowych
- administracji publicznej
- firmach konsultingowych
- działach planowania
- ośrodkach badawczych zajmujących się analizą gospodarczą i społeczną.
Czy warto studiować Informatykę i ekonometrię?
W erze cyfryzacji i Big Data specjaliści od analizy danych i prognozowania są poszukiwani w biznesie, finansach i administracji publicznej.
Studia kładą nacisk na rozwój kompetencji, które są bardzo cenione na rynku pracy.
Informatyka i ekonometria – opinie
Informatyka i ekonometria to studia dla osób analitycznych, które interesują się wykorzystaniem technologii w analizie danych i rozwiązywaniu problemów ekonomicznych. Kierunek wymaga solidnej znajomości matematyki, co może być trudne dla niektórych studentów.
Połączenie informatyki z ekonomią otwiera szerokie możliwości zawodowe w różnych branżach.
***
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.
Może zainteresują Cię również kierunki:
Ekonometria i analityka danych
Rachunkowość i analityka ekonomiczna
Modelowanie matematyczne i analiza danych
Fot. Freepik