Budownictwo w Białymstoku

Budownictwo – studia w Białymstoku
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z zakresu realizowania różnego typu obiektów budowlanych, projektowania, technologii i organizacji budownictwa. Poznają zasady realizowania zadań inżynierskich związanych z wykonawstwem obiektów budowlanych, nadzorowania i kierowania robotami budowlanymi oraz projektowania obiektów budowlanych o małej kubaturze.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Budownictwo – specjalizacje
Na drugim stopniu można wybrać:
- konstrukcje budowlane i inżynierskie
- budownictwo komunikacyjne
- realizacja i utrzymanie obiektów budowlanych
- inżynieria procesów budowlanych.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu budownictwa?
Osoba taka może być odpowiedzialna za kierowanie wykonawstwem obiektów budowlanych, nadzór wykonawstwa budowlanego, zarządzanie procesem budowlanym, wdrażanie nowoczesnych technologii i materiałów, sporządzanie projektów, kosztorysów, raportów i analiz, kontrolę jakości materiałów, zgodność wykonania z dokumentacją projektową, przestrzeganie przepisów BHP, wykonywanie obliczeń inżynierskich – wytrzymałościowych, cieplnych, akustycznych i innych, związanych z bezpieczeństwem i funkcjonalnością obiektów.
Budownictwo – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: chemia budowlana, geometria wykreślna, geologia inżynierska i petrografia, geodezja inżynierska, materiały budowlane, hydraulika i hydrologia, projektowanie architektoniczne z wykorzystaniem modelu BIM, technologia betonu, wytrzymałość materiałów, podstawy inżynierii komunikacyjnej, podstawy projektowania konstrukcji betonowych, podstawy projektowania konstrukcji metalowych, technologie robót budowlanych, mechanika budowli, podstawy mostownictwa, budownictwo drogowe, konstrukcje murowe i drewniane, organizacja robót budowlanych, mechanika gruntów, prawo budowlane.
Budownictwo – rekrutacja w Białymstoku
Podczas naboru punktowane są przedmioty zdawane na maturze: język obcy, matematyka oraz do wyboru fizyka, chemia lub informatyka a także wynik końcowy egzaminów zawodowych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z budownictwem możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Budownictwo – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są w:
- biurach konstrukcyjno-projektowych,
- jednostkach inwestorskich i wykonawczych,
- instytucjach badawczych,
- ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budownictwa,
- firmach budowlanych
- przedsiębiorstwach wytwarzających materiały budowlane,
- administracji publicznej związanej z budownictwem, transportem i architekturą.
Czy warto studiować budownictwo?
Dobrze wykwalifikowani inżynierowie budownictwa rzadko mają trudności ze znalezieniem pracy, nawet w trudniejszych czasach gospodarczych.
Budownictwo to jeden z filarów gospodarki, zatem zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny utrzymuje się zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Po ukończeniu studiów można ubiegać się o uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w tym do projektowania bez ograniczeń.
Budownictwo – opinie
To kierunek odpowiedni dla kandydatów zainteresowanych zagadnieniami technicznymi, inżynierskimi, którzy chcieliby mieć realny wpływ na kształtowanie przestrzeni i infrastruktury.
„Jestem na przedostatnim semestrze studiów magisterskich, na specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. W Politechnice Białostockiej nauczyłam się przede wszystkim pracy w zespole, współpracy z innymi osobami oraz organizacji czasu. Podczas studiów bardzo się ona przydaje, trzeba znaleźć czas na pracę nad projektami oraz naukę do kolokwiów. Myślę też, że studia bardzo dobrze przygotowały mnie w zakresie zagadnień technicznych. Mam porównanie z innymi uczelniami i widzę, że poziom kształcenia w Politechnice Białostockiej jest dość wysoki” - tak o studiowaniu Budownictwa mówi Anna Świerzbin, ówczesna studentka.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z budownictwem:
Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM
Poznaj inne kierunki inżynierskie.
Dowiedz się więcej o studiach technicznych.
Fot. Freepik