Inżynieria akustyczna
Inżynieria akustyczna to studia, które kształcą głównie w dziedzinie matematyki, fizyki, informatyki, muzyki, elektroniki, akustyki oraz teorii sygnałów.
Celem kierunku jest przekazanie studentom wiedzy na temat realizacji nagrań, sposobów ograniczania hałasu, technologii analizy i syntezy mowy. Program obejmuje również zagadnienia walki z hałasem i ochrony przed drganiami. Głównymi zadaniami podczas studiów są samodzielne prace projektowe. Ponad jedna trzecia przedmiotów to przedmioty wybierane przez studentów.
Specjalności oferowane na kierunku studiów:
- drgania i hałas w technice i środowisku
- inżynieria dźwięku w mediach i kulturze.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria akustyczna
Studia na kierunku Inżynieria akustyczna to znakomity wybór dla pasjonatów muzyki, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z szeroko pojętą pracą z dźwiękiem.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że program studiów wymaga od kandydata nie tylko odpowiedniego ucha do muzyki, ale także smykałki do nauk ścisłych (m.in. informatyka, elektronika, matematyka i fizyka).
W zależności od doboru specjalizacji, studenci mogą skierować naukę na tory bardziej związane z realizacją dźwięku lub zarządzania hałasem (m.in. w przestrzeni miejskiej).
Program kształcenia na kierunku inżynieria akustyczna
W programie studiów znajdują się m.in. takie przedmioty:
- akustyka architektoniczna
- algebra
- analiza matematyczna
- analogowe układy elektroniczne
- elektroakustyka
- elektrotechnika i teoria obwodów
- fizyka
- grafika inżynierska i dokumentacja projektów
- języki programowania wysokiego poziomu
- mechanika
- metody matematyczne w akustyce
- miernictwo wibroakustyczne
- ochrona środowiska
- podstawy akustyki
- podstawy probabilistyki i procesów stochastycznych
- technika cyfrowa i mikroprocesowa
- technologia mowy
- teoria drgań.
Wiele zajęć na kierunku inżynieria akustyczna ma charakter praktyczny, w formie ćwiczeń projektowych lub laboratoryjnych.
Ponadto, począwszy od drugiego roku studiów, studenci mają możliwość wyboru spośród bardzo licznych przedmiotów obieralnych, takich jak:
- akustyka muzyczna z kształceniem słuchu
- architektura komputerów i systemów operacyjnych
- dynamika układów ciągłych
- ekoakustyka
- inżynieria miksowania
- mapy akustyczne
- metody akustyczne w biologii i medycynie
- metody i narzędzia programowe w akustyce
- mikroprocesory sygnałowe
- obiektowe metody projektowania systemów
- przetwarzanie obrazów
- realizacja nagrań
- sekwencery i programy notacyjne
- technika infra- i ultradźwiękowa
- technika pochłaniania i rozpraszania dźwięku
- urządzenia elektroniczne w akustyce
- wibroakustyka w technice i środowisku
- wytrzymałość materiałów
- zasady muzyki.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria akustyczna
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z przedmiotów wskazanych przez uczelnię.
Podczas rekrutacji pod uwagę brane są takie przedmioty jak:
- matematyka
- fizyka
- informatyka.
Warto zawsze sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku. Informacje te znajdują się w serwisach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria akustyczna
Absolwent jest przygotowany do pracy z dźwiękiem w różnych formach audytywnych i audiowizualnych. Zna zagadnienia z obszaru psychologii słyszenia, akustyki ogólnej, akustyki muzycznej, elektroakustyki, kształtowania przestrzeni akustycznej, informatyki.
Studia przygotowują do pracy w:
- studiach fonograficznych,
- studiach radiowych,
- studiach telewizyjnych i teatralnych,
- filmowych grupach produkcyjnych
- przy nagłośnieniu koncertów i imprez plenerowych.
Ponadto absolwenci mogą zostać zatrudnieni w licznych działach przemysłu elektroakustycznego i inżynierii ochrony środowiska oraz jako specjaliści ds. akustyki wnętrz, pomiarów, oceny i ograniczania hałasu, pomiarów akustycznych.
Opinie o kierunku inżynieria akustyczna
Inżynieria akustyczna polecana jest osobom gotowym na pracę w trudnym zawodzie. Studenci i absolwenci zwracają uwagę na fakt istotnej różnicy pomiędzy kształceniem muzycznym (oferowanym na licznych Akademiach Muzycznych) a dziedziną zajmującą się akustyką.
Pomimo faktu, iż dobry słuch przyda się w pracy (szczególnie na specjalizacjach związanych z reżyserią dźwięku), to na pierwsze lata studiów składają się matematyka i fizyka na bardzo wysokim poziomie, jak również skomplikowanych obliczeń i analiz z wykorzystaniem komputera. Co istotne, zagadnienia związane z podstawami muzyki (np. barwy instrumentów, strojenie, itd.) nie są prezentowane w toku studiów, zatem kandydaci powinni mieć ogólny pogląd na te kwestie, o ile nie planują zajmować się zawodowo inżynierią hałasu.
Opinie studentów sugerują również, że praca po studiach należy do niełatwych i stresujących, zaś popyt na akustyków jest znacznie mniejszy niż liczba absolwentów. Zdecydowanie łatwiej też znaleźć jest pracę w sektorach technicznych niż związanych bezpośrednio z muzyką. Jednocześnie jednak, przy odpowiednim zaangażowaniu i intensywnej pracy własnej, kierunek ten pozwala zdobyć zarówno umiejętności do często kontynuowanych studiów drugiego stopnia na kierunku informatyka, ale także nabycie licznych kontaktów pomocnych w późniejszej karierze zawodowej.