Inżynieria lotnicza i kosmiczna
Ku przestworzom! Inżynieria lotnicza i kosmiczna uczy projektowania, wytwarzania, zasad funkcjonowania oraz eksploatacji statków powietrznych i obiektów kosmicznych. Studenci poznają też tajniki materiałów stosowanych do budowy statków powietrznych oraz logistyki transportu lotniczego. Uczą się przepisów prawnych oraz podstawowych mechanizmów ekonomicznych dotyczących zasad ustrojowych państwa.
Ale lotnictwo to dzisiaj także... drony. W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi używanymi np. do policyjnych patroli autostrad, monitorowania torowisk, jak również do fotografii. Absolwenci tego kierunku będą umieli konserwować i odpowiednio obsługiwać takie urządzenia.
Kierunek oferuje cztery ścieżki dyplomowania realizowane po 4 semestrze:
- projektowanie statków powietrznych
- eksploatacja i konstrukcje silników lotniczych
- materiałoznawstwo lotnicze
- logistyka lotnicza.
Inżynieria lotnicza i kosmiczna będzie realizowana na wydziałach Transportu i Inżynierii Lotniczej, Mechaniczno-Technologicznym, Inżynierii Materiałowej, Automatyki oraz Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz w Instytucie Fizyki.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna
To kierunek, o jakim z pewnością marzyłby niejeden chłopiec w wieku na długo przed zdaniem matury! Inżynieria lotnicza i kosmiczna, jak sama nazwa wskazuje, to kierunek wymarzony dla fanów lotnictwa i podboju kosmosu. Warto jednak dodać, że niezbędna jest pewna dyscyplina oraz gotowość do ciągłej nauki w rozwijającym się zawodzie.
Program kształcenia na kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna
Program kierunku zakłada odpowiednie przygotowanie ogólne m.in. z zakresu ekonomii czy zasad zarządzania oraz specjalistyczne – inżynierskie, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności praktycznych.
Na liście przedmiotów kierunkowych znalazły się takie zajęcia jak:
- informatyka i podstawy programowania
- grafika inżynierska
- podstawy elektrotechniki
- podstawy elektroniki
- mechanika ogólna
- podstawy konstrukcji maszyn i CAD
- wytrzymałość materiałów
- technologie i materiały lotnicze
- dynamika gazów
- podstawy automatyki i awioniki lotniczej
- aerodynamika lotnicza
- prawo lotnicze
- podstawy eksploatacji statków powietrznych
- symulatory lotnicze.
Studenci wybierają też dodatkowe przedmioty w ramach jednej z czterech wspomnianych wyżej specjalizacji.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna
Rekrutacja na ten kierunek obejmuje punktację z obowiązkowej matematyki oraz wynik egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (spośród matematyki, chemii, biologii, fizyki, informatyki).
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna
Absolwent tego kierunku będzie mógł znaleźć pracę w branży lotniczej, począwszy od projektowania, poprzez obsługę, po modernizację statków powietrznych. Czekają na niego także supernowoczesne miejsca pracy związane z podbojem kosmosu.